Teadlased testisid seeni, et vaadata, kas need suudavad toota D-vitamiine ning avastasid, et seened on kohati paremad kui lisandid.

Ajakirjas The Journal of Federation of American Societies for Experimental Biology ilmus möödunud aastal Bostoni teadlaste kokkuvõte seenkatsetest.

Varasemalt on teada, et seened suudavad toota nii vitamiini D2 kui D4. Teadlased kiiritasid seeni UV-kiirtega, ning kasutasid kõiksugu põnevaid viise vitamiinitaseme mõõtmiseks, sellest saab lähemalt lugeda viite lingilt. Kuid oluline on see, et nii D2, D3 kui D4, mis seentest saadi, olid täiesti arvestatavad kogused ja vastasid standardile.

Kokkuvõttes on kirjas: “[highlight]Tulemused näitavad, et lisaks vitamiinile D2, suudavad seened toota ka vitamiine D3 ja D4[/highlight].”

Seeni peetakse üldiselt taime- ja loomariigi vahel asuvateks organismideks ning nad imevad endasse kõike seda, mis nende keskkonnas leidub.[highlight] Seepärast rõhutan olulisust süüa orgaanilisi maheseeni, tavapoe seened võivad lisaks muudele mürkidele sisaldada ka metalle ja see pole kuigi isuäratav.[/highlight] Muidugi, iseasi, kas poeseened, nii orgaanilised kui tavalised, üldse kunagi UV-kiiri näinud on, et D-vitamiinid saaks tekkida. :)

Mina näiteks olen leidnud maitsvaid mahedaid šampinjone Biomarketist (karbis) ja Mahemarketist (saab ise kotti tõsta).
Aga on ka seenekasvatamise pakke, nt Lätlaste tehtud Austerservikute pakk, mis sel talvel Prismas müügil oli, kuid neid saab ka internetist tellida. Juhendit jälgides vaatab sulle peatselt pakist vastu terve kännutäis seeni. Kui asetad need seened iga päev päikese kätte, on võimalik nende toitainelist väärtust veelgi tõsta (eeldusel, et on päikest ja selle intensiivsus vastab seenes D-vitamiini tootmiseks vajalikule tasemele).

Allikas:
FASEB