SENSA KOLUMN: Kui lapsed on taimsel toidul
Lapsevanemana saan aru vastutusest, armastusest ja vajadusest pakkuda oma lapsele parimat. Jagan mõned mõtted, mis aitavad sul tagada, et lapsed taimetoidul kenasti kasvaksid ja tervisest pakataksid.
Kui perega oma toitumiseelistusi muutsime, haaras see ka lapsi. Tundsin suurt vastutust seda kõike õigesti teha ning süüvisin põhjalikult toitumisse. Eestis on taimetoidu kohta vähe infot, kuid mujal maailmas on taimetoitlus laste seas väga levinud ning aina rohkem soovitavad seda ka teadlikud arstid.
1988. aastal ilmus ajakirjas American Journal of Clinical Nutrition artikkel uuringust veganitest briti laste seas. Läbiviijad kinnitavad, et vegan dieet toetab normaalset kasvu ja arengut. Ühtlasi selgitatakse ka, et lapse lõplik pikkus sõltub peamiselt lapseeas saadud kalorite hulgast. Kuid on oluline, et need kalorid pärineksid taimsest toidust, sest sõltuvus loomsest toidust toob kaasa mitmeid terviseprobleeme, sealhulgas enneaegse puberteedi koos suurte hormonaalsete kõikumistega.
[highlight]Lapse normaalset arengut taimsel toidul kinnitavad mitmete teiste seas ka Maailma Tervishoiuorganisatsioon, Ameerika Dietoloogide Assotsiatsioon, Ameerika Pediaatrite Akadeemia, Austraalia Rahvuslik Tervise- ja Meditsiiniuuringute Keskus, Kanada Dietoloogid jt.[/highlight]
Kusjuures, ka Eesti Tervise Arengu Instituut soovitab, et 75-85% lapse toidust oleks taimne.
Kust saab vitamiine ja mineraale?
Lapsed, nagu kõik inimesed, on magusaarmastajad, lisaks on beebil ju meeles oma ema magus piim, mistõttu otsib ta sarnast maitset ka muudest toitudest. Heaks esimeseks toiduks on mahe küps banaan, pirn, mango, melon, hiljem ka puuviljaline roheline smuuti.
Just puuviljad ongi parimaks vitamiinide allikaks. Mineraalid aga tulevad maa seest ning neid on enim juurviljades ja tumerohelistes lehtedes. Hea on lisada menüüsse ka puhtast metsast pärit metsikuid taimi, süüa pesemata ise korjatud mahevilju, lasta lastel vabalt mullas mängida ja kaasata neid istutamistesse – et suurendada võimalust saada vitamiini B12. (Loe siit B12 kohta)
Põhiliseks D-vitamiini allikaks on päike, mis on Eestis vitamiini tootmiseks sobivate kiirtega aprillist septembrini.
Küpsetatud ja püreeks tehtud juurviljad beebidele väga ei maitse. Ent lapsed tunnevad ka juurviljade vastu huvi, lihtsalt veidi vanemas eas (värskete vastu). Küllap on ka siin evolutsioonil kõik paigas – juuviljad on ju väga tihked ja beebile rasked närida. Kuid ta võib olla nõus proovima, kui ema või isa on tüki läbi närinud ja selle talle nagu linnupojale annab.
Üldiselt soovitatakse terve esimese eluaasta anda lapsele ainult rinnapiima, Maailma Tervishoiuorganisatsioon soovitab jätkata rinnapiima andmist ka teisel ja võimalusel kolmandal eluaastal.
Kahe aastaselt paku lapsele ka juurvilju, avokaadot ning pähkli- või seemnepiimasid. Kolmeselt sobivad pähklid ja seemned ka tervena.
Mis puutub pähkliallergiasse, siis kõiki kuumutamata elus seemneid ja pähkleid tuleks enne söömist leotada, et neis käivituks idanemisprotsessid, see vähendab nende allergilisust.
Olulised rasvad
Taimed suudavad sünteesida põhilisi asendamatuid rasvhappeid (omega-3 ja omega-6). On teada, et loomad (näiteks kalad) muudavad neid põhilisi taimseid ehitusblokke teisteks rasvadeks nagu EPA ja DHA. Ent seda teevad ka lapsed (ja inimesed üldisena).
[highlight]Kui süüa taimetoitu nii, et sellest saab parasjagu kaloreid ning vähe rafineeritud ja töödeldud rasvu, pole omega-3 rasvadega probleemi. Ka on hea jälgida, et omega-6 rasvade osa poleks suur. [/highlight]
Juhul kui kardad, et midagi jääb siiski saamata, lisa juurde tervislike rasvade poolest rikkalikke toite, näiteks jahvatatud kanepi-, lina- või chiaseemneid.
Tuntud lastearstid ja taimetoitlased Charles Attwood ja Benjamin Spock kinnitavad, et kui lapse toidus puudub rafineeritud rasv (õli, või, margariin), siis on tema isu hea ja ta sööb nii palju kui keha vajab. Sünteetilised vitamiinid ja D-vitamiini tilgad on lapse isutuse üheks põhjuseks ja seetõttu on parem neid vältida. Lapse toitu tasub maitsestada pigem ürtide kui soolaga.
Siinjuures on huvitav märkida, et ka Benjamin Spock, legendaarne lastearst, muutis hilisemas eas arvamust, kinnitades, et taimne toit on lastele parim.
Kas taimsest valgust piisab?
Kvaliteetse valgu teooria põhineb asjaolul, et loomne valk sisaldab rohkem inimese valgule sarnaseid aminohappeid. Ent sellise loogika järgi on inimese parim toit teine inimene! Mitmes taimes on esindatud üheksast asendamatust aminohappest kaheksa, näiteks mangos, kinoas, tatras ja goji marjades. Varieeruvalt süües ja lisades menüüsse ka täistera riisi, kaerahelbeid, pähkleid, puuvilju, rohelisi lehti ning juurvilju, saab kätte kõik vajalikud aminohapped.
Laps kasvab kõige kiiremini esimesel kahel aastal ja sel ajal on talle parim toit ema rinnapiim, kus valgu osa on kõigest 5% kogukaloritest. Enamus taimseid toite sisaldavad rohkem valku, näiteks riisis on 8% valku, kartulis 10%, spinatis 49%, melonis 16% ja kõrvitsaseemnetes 21%.
Taimed sünteesivad ka kõiki asendamatuid aminohappeid, seega pole mingi probleem saada taimetoidust piisavalt valku.
Mida rohkem terviktoidu kaloreid laps sööb, seda rohkem saab ta ka kõiki vajaminevaid toitaineid.
Kolm põhilist tõde
Kui lapsed söövad töötlemata ehk terviktoitu, siis saavad nad taimetoidust kõik vajalikud toitained. Küll aga peab olema tähelepanelik, et lapsed saaksid piisavalt kaloreid.
Väga oluline on lisada menüüsse rohelist! Tumerohelised lehed sisaldavad lisaks vitamiinidele, mineraalidele, folaadile jm ka asendamatuid rasvhappeid ning valku. Neid on lihtne süüa, kui teed magusate puuviljade ja tumeroheliste lehtede smuutit.
Juba varakult tuleb lapsele näidata, kuidas õigesti süüa. Naudi toitu, söö rahulikult, mälu pikalt, pane kasvõi silmad kinni ja tee „mmm, kui hea“ ja alles siis neela.
Toit seedib kõige paremini, kui see on suus püreeks peenestatud ja korralikult süljega segatud, nii tagad terve seedesüsteemi ja parima toitainete imendumise. Väikestele lastele on hea tihkemat toitu blenderdada või kergelt aurutada, see avab taimeraku ja toitained pääsevad kergemini välja.
Muidugi on abiks koos toidu valmistamine, kasvatamine ja korjamine. Kui lapsel tekib toiduga armastav suhe, suhtub ta sellesse hoolitsusega.
Enne rasedust, raseduse ajal ja pärast seda on parim taimne elus terviktoit, kinnitavad aastakümneid praktiseerinud perearstid ja teadlased (taimetoitlased koos laste ja lapselastega), näiteks: dr John McDougall, dr Joel Fuhrmann, dr Colin T. Campbell, dr Stanley Bass, dr Charles Attwood, dr Benjamin Spock jt.
Meie laste lemmikuid:
Magus: Puuviljasupid; mandlipiim maasikatega; kaerahelbepuder mandlipiima, rosinate, kaneeli ja õunapüreega; hapendatud kaerajogurt metsamarjadega; banaanipüree mustikate ja vaarikatega; tatra pannkoogid puuviljapüreega;
Soe toit: toortatar aedviljade ja avokaado- või tomatikastmega; pruun riis aedviljade ja kookospiima kastmega; kartuli-porgandi pudru; hapendatud tatraleib;
Puuviljadest: melon, mango, apelsin, õun, pirn, ploom, vaarikad, maasikad, mustikad, kirsid.
Mandlipiim maasikatega, 1,5L
200g mandleid ööseks likku
1 vanilje kauna sisu
75g roosuhkrut või muud magustajat
1L vett
vähemalt 200g maasikaid
mandlipiima “lüpsmiseks”: suur taldrik, puuvillane riidetükk või pähklipiimakott ja suurem kauss.
1. Pane mandlid ööseks ligunema, nii et kõik oleks veega kaetud.
2. Loputa läbi ja kalla blenderisse. Lisa juurde 0,5L vett. Lase töötada kuni mandlid on hästi peened.
3. Võta riidetüki kõik otsad kätte ja püüa seda nii hoida, et saad ühest nurgast piimjat mandlisegu sisse kallata. Muudkui valad riidesse ja pressid kokku, et kõik vedelik välja saaks. Vahepeal puhasta riide seest ülejääk taldriku peale.
4. Loputa blender ja vala äsjakurnatud piim puhtasse kannu. Vala juurde nii palju vett, et kokku tuleks 1,3L, lisa magustaja, vanilje ja maasikad ning anna gaasi! Säilita külmkapis klaaspudelis.
5. Suurel taldrikul olev mandlipuru aja ühtlaselt laiali ja tõsta mõneks tunniks 70 kraadisesse ahju, pärast lase toas kuivada. Sellest saad mandlijahu, mida lisada hommikusöögile, kommidele – kuhu soovid.
Ei tea lahendust, kuidas lastele rohelisi lehti sööta, kui nad keelduvad igasugusest smuutist? Olen lisanud rohelist aedviljatoidule, aga see kogus on imeväike.
Kui teha magus smuuti, siis pole rohelise maitset tundagi – nt peotäis maitsetut rohelist (rooma salat,spinat) + küps banaan + küps pirn + vesi. Tasub siis alustada neutraalse maitsega rohelistest. Kui lastele väga meeldib mingi puuvili, siis on hea hoopis sellega teha. Näiteks teha arbuusismuuti banaaniga ja lisada rohelist. Et värv ehmatav poleks, sobivad hästi värvilised kaanega tassid, kuhu saab kõrre sisse panna. Nii ei pruugi arugi saada, et tegemist on rohelise smuutiga.
Kui eriti leidlik olla, siis annab rohelise püreed lisada mujalegi, nt isetehtud šokolaadipallidesse (kust ka värv välja ei paista), juurviljakotlettidesse, supivedelikku… :)
Ka lastel on vaja harjumisaega. Minu vanem poeg ei armastanud enne üldse rohelist, nüüd on tema aga see, kes hea meelega terve suure klaasitäie ära joob. Anna aega, lase minna ning kõik vajalik tuleb su juurde ise tagasi. :)