“Igal aastal tunnen suuremat elujõudu ning elu muutub aina rikkamaks ja värvilisemaks. Tundub, et sellel pole piire!”

Rohkem kui kaheksa aastat väherasvasel ja puuviljarohkel toortoidul elanud Grant Campbell on maailma eliit-ultramaratonijooksjate hulka kuuluv sportlane.

40aastane Grant pärineb Austraaliast, 1998. aastal otsustas ta loobuda lihast ning märkas sellest abi oma astmale ja norskamisele, mis teda toona segasid.

Grant-Campbell-headshot1999. aasta juunis otsustas Grant loomsest täiesti loobuda ning temast sai vegan. Sel ajal hakkas ta ka rohkem tegelema ujumise ja jooksmisega ning töötas Austraalia randades vabakutselise vetelpäästjana. Seal teenis Grant mitu autasu inimeste elude päästmise eest.

2005. aasta novembris läks ta väherasvasele toortoidule, enda sõnul oli see kõik talle väga lihtne tänu Douglas Grahami raamatule 80/10/10. Mitu kuud hiljem avastas ta rasvased gurmee toortoidud ning sõi neid sotsiaalsetel kogunemistel järgmisel kahel aastal.

“Mul oli elus lühike periood, kus mul oli suhetega seoses emotsionaalselt raske, mu eneseväärikus ja enesekindlus said kannatada ning sel ajal olin küpsetatud vegan toidude tuimestavas mõjus,” mäletab Grant, kes on praegu Grahami 80/10/10 sertifitseeritud elustiili programmi juht.

Just väherasvase toorveganina sai Grantist ultramaratonijooksja. Ta jookseb Vibrami FiveFinger jooksujalatsites ning naudib ka paljajalu jooksmist. Grant jookseb nädalas mitmel korral, kuid harva jookseb ta treeningul üle 10 kilomeetri. [highlight]Iga kuu või üle kuu võistleb ta pikkadel kuni 220kilomeetristel jooksudel. Pea iga aasta ületab Grant oma isiklikke rekordeid, tal ei ole toorveganina olnud vigastusi ning enese sõnul taastub ta “uskumatult kiiresti”.[/highlight]

grant Rio_Chirripo

“Mu taastumine kiirenes nii palju, et pärast 160kilomeetrist jooksmist sain vabalt järgmisel päeval kükke teha. Võrdluseks, kui sõin küpsetatud vegan toitu, võttis nädala, et saaksin pärast 100kilomeetrist jooksu normaalselt kõndida.”

Grant lõpetas Costa Rical Douglas Grahami järelvalve all 29päevase veepaastu ning kuus kuud hiljem jooksis 100kilomeetrise jooksu kaks ja pool tundi kiiremini. “Paast aitas mul dramaatiliselt kasvada, sain ennast paremini tundma, mõistan nüüd paremini oma väärtuseid ning puhkamise ja magamise olulisust,” ütleb ta.

Siin on Grant´i nimekiri, mis väherasvase toorveganina paremaks läks:

 • Suuresti paranenud vaimne selgus.
 • Suudan paremini keskenduda tööle ja mängule.
 • Tugevam side looduse ja kogu eluga.
 • Paranenud elukvaliteet.
 • Suur soovi igal viisil teisi aidata.
 • Suurenenud kaastunne.
 • Paindlikum keha.
 • Palju parem vastupidavus.
 • Ei teki kunagi veepuudust.
 • Puudub ebameeldiv kehaodoor.
 • Lauluhääl paranes. (“2008. aastani mängisin metalbändis põhikitarri ja laulsin. Toorveganina suutsin kaks korda kauem karjuda, sest kopsud töötasid nii palju paremini ilma lima ja parema hapniku edasikandevõimega”.)

Grant-Campbell-posing-beside-a-statue

Viimastel aastatel on Grant tegelenud vastupidavustreeningutega, tema elu on kasvanud nii emotsionaalselt kui füüsiliselt. Enese sõnul hindab ta emotsioone ja tundeid hoopis teistmoodi kui enne.

“Tunnen igal aastal rohkem elujõudu, elu muutub rikkamaks ja värvilisemaks,” ütleb ta. “Tundub, et sellel pole piire.”

Granti lemmikpuuviljad on virsikud, rolliniad, mahlased viigimarjad, värsked datlid (Khadrawy, Barhee, Medjool), värske durian, chempedak, mahlane jackfruit, banaanid, sapoted, suured õunad, cherimoya ja kõik muu, mis on värske ja mahlane.

Rohelistest eelistab ta Rooma salatit, rohelisi ja punaseid lehti, tammelehesalatit, võisalatit, sellerit. “Põhiliselt iga värske, noor, õrn, orgaaniline ja kodukasvatatud roheline sobib,” ütleb Grant.

Grant-Campbell-headshot-landscape

Grant sööb rasvasemat toitu ainult aeg-ajalt. “Avokaadosid söön siis, kui on nende hooaeg. Duriani söön iga aasta siis, kui olen Taimaal. Kuid durianist saab 20-30% kogukaloritest rasvast, nii et kuigi see on rasvasem kui muud puuviljad, ei loe ma seda tegelt kuigi rasvaseks,” selgitab ta.

Grant pole kunagi võtnud lisandeid, kuid ühel korral soovitas arst talle b12 süste, kui ta sai mürgitada surmavate belladonna marjade (nightshade berries) ja tomatilehtede söömisest. Ta leidis, et süstidest polnud sümptomite osas abi, ka ei leidnud ta mingit vahet on elusjõulisuses pärast lisandit.

“Meie liik ei eksisteeriks, kui me sõltuksime lisanditest. Ükski teine loom ei võta lisandeid,” ütleb ta. Kuid ta usub, et hädajuhtudel võib lisanditest abi olla, ent elustiilivalikud on lisanditest alati paremad.

Toortoiduproff Grant soovitab algajail alati abi ja tuge otsida ning õppida nendelt, kellel on teadmised selle elustiili kohta. Ka soovitab ta alati liikuda edasi ning mitte alahinnata toidu, liikumise ja magamise olulisust.

“[highlight]Ole enese suhtes andeks andev. Pole olemas perfektsust. Õpi hindama, aktsepteerima ja täielikult kogema oma emotsioone. Emotsioonid on su suurim võimalus areneda. Ära karda elus suuri muutusi, et ümbritseda ennast toetava ja edendava keskkonnaga.[/highlight]”

Grant usub, et tema tulemused ultramaratonijooksjana paranevad veelgi, samuti loodab ta inspireerida inimesi tegema paremaid elustiili valikuid. Ta jätkab ka FoodnSporti koolitusjuhina, korraldab iga-aastast 80/10/10 puhkust Tais, annab jooksmiskursuseid ja loenguid ning jagab nõuandeid sportlastele oma Youtube´i kanalil YouTube.com/RawAussieAthlete.

Granti kohta leiab rohkem infot veebist RawAussieAthlete.com ja Facebook.com/TheRawAussieAthlete.

grant_Raw-Aussie-Athlete

Allikas:
Fruit-Powered
Youtube