Uue aja kiire toit on käsitsi valmistatud vegan burgerid ja oma silma all pressitud mahlad. Kas on võimalik, et kiirtoidust ei peagi loobuma?

Suure huviga olen oodanud, millal kiirtoidu ketid asjale pihta saavad. Et kräpi müümisega ainult saed sedasama oksa, millel ise istud. Ja kuigi Mäkk või Hes võivad tootevalikusse võtta vege asju, siis tegelt nad ei taju teemat laiemalt ega jaga neid väärtusi, mida mina veganina ootan.

See, et sul on menüüs taimset toitu pole enam iseenesest müügiargument. Kes sa ise oled ja mis väärtusi kannad, see on. Kuidas sa valid, kust oma taimset toitu tood ja huvitab sind ka mahetoit, keskkonnaväärtused, vägivallatu elustiili toetamine?

Kui sul on mahetoit, aga sa ei saa aru, miks lagunevad pakendid olulised on, siis minu jaoks sa ei mõista asja olemust ja ma ei osta su juurest. Nii lihtne ongi.

Mulle on sattunud viimasel ajal tee peale uutmoodi kiire toidu variandid. Nüüd käisin tšekkamas KesKusi, see asub Vabaduse platsi lähedal, kunagise Söögiplatsi asemel.

Vaata alla, leiad mega soodustuse!

Söögiplatsist ei saa üle ega ümber

See on uutele tegijatele ilmselt ühtlasi nii needus kui õnnistus. Iga tallinnlane teab seda kohta juba viimased 20 aastat, aga teab ka, millist käsnaburksi sealt sai. Kuid seda teadmist on super kasutada uue loo loomiseks ja harjumuste muutmiseks. Seda KesKus teebki!

KesKusi üks algataja, Janno, rääkis, kuidas nad seinatäie mikrouune välja viskasid, kui endisest Söögiplatsist normaalset söögikohta üles hakkasid ehitama. “Nüüd me hapendame siin ise kurke, segame kastmeid kokku, valisime Hiiu Pagarite kuklid, ise teeme kikerhernekotleti taina…”

See, kuidas need täiesti mittevegan tüübid viitsisid katsetada kikerherne kotlettide tainast ja kastmeid leiutasid on minu meelest jube armas! :)

KesKusi vegan menüü:

Smuutid: roheline, kollane, punane (nagu valgusfoor!)
Mahlad: greibi-apelsini, õuna-porgandi
Söök: vräpp, burger, pelmeenid, kevadrullid, friikartulid.
Saab taimepiimaga kohvi. Peatselt pidi tulema valikusse ka kakao.

IMG_3293 copy

KesKusi vegan menüü testimiseks haarasin mehe ja lapsed ka kaasa.

Smuuti pole paks ega vedel, väga okei tekstuuriga. Marjaline roosa smuuti meeldis meile kõige rohkem. Veits sojapiima maitset tuleb läbi, ma isiklikult lisaks pigem banaani, marju ja vett juurde, et seda neutraliseerida.

Greibi-apelsini mahl maitses Ellile ja Joonasele jookidest kõige rohkem.

Kuigi mind tõmbavad praegu kõik tsitruselised, siis seekord meelitas õuna-porgandi mahl hoopis. Siin, värskelt pressituna, mitte pudelis valmisostetuna, on tal hoopis teine mekk. Värske maheda maitsega porgand ja õrn õun – jube hea!

Friikaid teevad nad rapsiõlis, need pole pruuniks aetud, sellised õrnad kollased. Eriliselt rasvased ka õnneks pole, vahepealsed.

IMG_3283 copy

Kevadrullid ja pelmeenid on täitsa tavalised. Küll aga on pelmeenide juurde käiv kaste mainimist väärt – hummusest ja päikesekuivatatud tomatitest – see on päris maitsev koos kergelt vürtsikate vegepelmeenidega!

Vräpp ja burger on maitsekad ja mahlased. Burger on kahtlemata üks Tallinna parimaid vegan burgereid. Et need kaks on sisult sarnased, soovitan vräpi veits vürtsikamaks või ürdisemaks teha, et eristuks selgemini.

Loo lõpust leiad megasooduka burgeri proovimiseks!

IMG_3294 copy

Burksi puhul on lahe, et see on grillitud Hiiu Pagarite kukli vahel, aga saab ka rukkileiva või üldse lehtede vahel naked burgerina, kel soovi.

 Siia burgeri juurde pressitud mahl ja mmmm… Kiirtoidust on saanud lihtsalt kiire ja hea toit.

IMG_3302 copy
Elli ja Joonas uurivad, mis burgeri sees on. Neile ka maitses kikerherne kotlett oma maheduses ja lihtsuses.
Mulle meeldib suund

Kõik karpi kaasa ostetud toit läheb suhkruroost karpidesse, mida ka Wolt lahkelt kohale toob. Peatselt tulevad lagunevast plastist topsid ja otsitakse paberkõrre variante, et plastikutest loobuda. Siia juurde sobib plastkahvlidki välja vahetada.

Nii et kuigi KesKus pakub süüa ka loomse toidu sööjatele, on suund säästev. Mitte kus sa oled, vaid kuhu poole liigud, on minu jaoks oluline.

KesKusi Janno jutustas nii toredasti, et ta soovis sõbra Kauriga luua menüü, kus ei peaks muretsema, kui oma lapsed sööma tulevad.

IMG_3281 copy
Janno rääkis, et nad vahepeal tegid Nööbi burgeri – siuke väiksem burks, mis mõeldud peamiselt üle tee tulevatele Inglise Kolledži lastele. Selle peal tuli mul idee teha bukett harjumuste muutmiseks – Nööbi burger + värskelt pressitud mahl lastehinnaga. Tavaliselt võetakse ju kokat või muud kihisevat juurde. Siin on hea võimalus meelitada harjumusi muutma. Ja kui meeldib, tahad ju veel. See õuna-porgandi mahl oli mul päeva nael! :)

Kui linnas asju ajades kõht tühjaks läheb ja pole aega restorani taldriku taga chillida, siis on hea teada, et Tallinnas tuleb aina juurde kohti, kus kiire toit on tegelt ka hea ja okei – vegan burger ja värske mahl, näiteks!

Hinnad on muidu soodsad, ent burger tundub veidi kallis, 6,5 €, koos friikatega 9 € kanti, aga Sa saad -40% soodustust, kui ütled võlusõna “vegan”. Siis on burger ja friikad veebruari lõpuni 5,7 €! :)