Lisaks Hawaiile, Washingtonile ja Kaliforniale, võib Teksasest saada järgmine USA osariik, kus hai uimedega kauplemine on keelatud.

Hai uimed on just Aasias väga kaubaks, nendest tehakse tarbeid ja sööke (nt uimesupp). Tegelikkuses tähendab see, et hai püütakse kinni, tema uim lõigatakse ära ning veritsev hai visatakse vette tagasi. On tavaline, et hai sureb piinarikkasse surma. Mõned hai liigid on sellise julma tegevuse tagajärjel väljasuremise äärel.

Koostöös heategevusorganisatsiooniga The Humane Society valmis Teksase esindajatel seaduseelnõu, mille kohaselt oleks Teksase osariigis keelatud hai uimede müük, ost, kauplemine ja transport. Kuigi USA vetes on hai uimede ära lõikamine keelatud, on see paljudes teistes riikides reguleerimata.
Seni on julmus keelatud viies USA osariigis: Kalifornia, Hawaii, Illinois, Oregon, Washington. Lisaks ka USA Vaikse ookeani aladel: Guamis, Ameerika Samoas ja Marianna Saartel.

Teksase esindaja valges majas on Eddie Lucio, kes teeb eelnõu vastuvõtmiseks koostööd USA Humane Society ja haikaitsjatega organisatsioonist Shark Stewards.

FAKTE HAI UIMEDEGA KAUPLEMISE KOHTA:

  • igal aastal tapetakse kümneid miljoneid haisid lihtsalt selleks, et rahuldada kasvavat nõudlust hai uime supi järele;
  • erinevalt teistest kaladest ei ole haidel palju järeltulijaid, seega nende ellujäämine liigina on tõsises ohus;
  • 2011. aastal allkirjastas USA president Obama Haide Säilitamise Akti (Shark Conservation Act), kus muuhulgas on kirjas, et randudes peavad kalapaatidel olevatel haidel uimed endiselt küljes olema;
  • suurem osa hai uimi imporditakse USAsse Hong Kongist, mis omakorda saab oma varud vähemalt 80 teisest riigist.

Siin pildid hai uimedega kauplemisest Taiwaanis.


Allikad:

VegNews
The Humaine Society of Unated States