Terevisioonis oli intervjuu Tallinna Tehnikakõrgkooli valgustustehnika lektori Tiiu Tammega, kes rääkis LED-valgustitest ja ekraanidelt kiirgava sinise valguse mõjust.

Ostes LED-valgusteid veendu, et karbil on näidatud tootja nimi ning kontrolli enne ostu netist üle konkreetse valgusti valgusspekter. Ebakvaliteetsete valgustite puhul võib valgus väreleda ja isegi kui see silmale nähtav ei ole, avaldab see meie närvisüsteemile mõju, andes endast tunda näiteks migreenina. Vähem tundlike jaoks on selline valgus igal juhul väsitav.

Teine nähtamatu oht kaasneb mobiiltelefonide, tahvelarvutite, lauaarvutite, sülearvutite, telerite jms-ga – nende ekraanilt kiirgav tugev sinine valgusspekter.
Silmaarstid hoiatavad – lainepikkusala 400-420 (-450) nanomeetrit on sinise spektriosa üks ala, mis otse või 45 kraadi all silma paistes jõuab silma taga olevate sinisele valgusele tundlike võrkkestarakkudeni, mille tagajärjel tekib vanurite silmahaigus. Kui normaalse elu puhul tekib vanurite silmahaigus tavaliselt 70+ vanuses, siis täna haigestuvad juba inimesed vanuses 40+ ja ka nooremad. Esmased haigustunnused on silmade kipitus ja tunne, ei taha enam ekraani vaadata – tunne, et silmadega on midagi valesti.

Sinise valguse lainepikkus 480-490 nanomeetrit aga mõjutab meie organismi veel teisestki aspektist. Silmas paiknevad valgustundlikud ganglionirakud, mis sinist valgust registreerides ütlevad organismile, et käes on päev ja aeg on ärgata. Seega tekitab õhtul enne magamaminekut ekraani vaatamine unehäireid, kuna unehormooni tootmine lükatakse edasi ja ööpäevarütm paiskub segi. See võib muu hulgas kaasa tuua õpi- ja keskendusmis-raskused ning masenduse ja depressiooni.

VAATA KLIPPI

Allikas:
kiirgusinfo.ee