Briti ajaleht The Guardian ilmutas hiljuti pooleaastase salaoperatsiooni tulemused, avalikustades Tai kalatööstuse kohutava pale – orjanduse – põhjuse, miks üle maailma on krevetid odava hinnaga kõigile kättesaadavad.

Guardian´i sõnul on lugu ebamugavalt tavaline – enamus 300 000 inimesest, kes Tai kalatööstuses töötavad, on orjatöölised. Suur osa on immigrandid naabermaadest nagu Burma ja Kambodža, kes tulnud Taimaale paremat elu otsima ning on[highlight] petetud või müüdud orjaks, olles sunnitud Tai kalalaevadel töötama kettides ja palgata 20tunniseid tööpäevi mitmeid kuid järjest. Piinamine, ärakasutatamine, pidev peksimine ja näljutamine on seal tavalised[/highlight]. Mitmed ka tapetakse, mõned tapavad ennast ise lihtsalt selleks, et pääseda.

[highlight]Kalalaevade kaptenid ostavad neid “kummitusmigrante” vahendajatelt umbes 750 dollari eest. [/highlight]Peamiselt on orjastatud inimeste ülesanne korjata püütud krevettide seast teised mereloomad, mis siis püreeks kokku segatakse ja krevettidele söödaks antakse.

[highlight]Tai kalatööstus on maailma suurim krevettidega varustaja ning USA turul suuruselt teine mereandidega varustaja. Ilma orjadeta variseks see megatööstus kokku. [/highlight]

Kompanii, mis müüb globaalselt enamus neist krevettidest on CP Foods (Charoen Pokphand Foods). Korrumpeerunud riigiametnikud mitte ainult ei pööra pead ära, vaid on ka ise skeemiga seotud.

Guardiani sõnul tunnistab Tai valitsus, et inimkaubandusega on neil tõepoolest probleeme ning on lubanud ses osas midagi ettegi võtta, kuid senini on see jäänud vaid ütlemiseks.

Kuigi suured supermarketite ketid on väljendanud olukorra suhtes muret ning lubanud midagi ette võtta, pole nad siiski loobunud ostmast orjandusega seotud krevette.

Viimasel kahel aastakümnel on nõudlus krevettide järele kasvanud ning kohalikud ärimehed on kasvatanud krevette keskkonnakahjust hoolimata.

[highlight]“Kui sa ostad Taimaalt pärit krevette, ostad sa orjakaubanduse tulemust,” kirjutab Guardian.[/highlight]

Kuigi üks variant on tõepoolest krevette lihtsalt mitte süüa, jääb sellest väheks. Guardian kutsub üles maailma valitsusi sõna sekka ütlema, et Tai valitsus oleks sunnitud olukorda muutma. Kui supermarketid enam Tai orja-krevette ei ostaks, kaotaks tööstus suure osa rahast ning riik oleks sunnitud sekkuma ning olukorda parandama.

Allikas:
The Guardian