Minu abikaasa Taavi läbis seekord teistkordselt SEB Tallinna Maratoni – tema tulemus ja olemine olid paremad kui eelmisel aastal tänu paarile väga lihtsale nipile.

Taavi kirjeldab kogemust nii:
“Hommikul tegin rohelise smuuti, sõin kolm banaani ja veidi putru. Stardis võimlesin. Jürgen Veberiga rääkisime juttu, me jooksime 25. kilomeetrini koos ja püüdsime mitte üle punnida. Hoidsin ennast üldse teadlikult tagasi ja alustasin vaiksemalt kui eelmisel aastal. Teisel ringil sain Indralt imehea jõuduandva smuuti. Proovisin ka vahepunktides vett juua. Hoidsin sammu kerge, et Meriväljalt tagasi tulles oleks hea joosta. Et lõpus oli jõudu veel küll, siis panin 26. kilomeetril tempot juurde. Lõputõusul oli raskem, jalad olid väsinud, aga siis oli üle 39 km juba joostud. Kaarlist tegin lõpuspurdi finišisse. Krampe ning muid vaevusi polnud, jalg oli kerge, hingamine lihtne.”

Taavi seekordne maratoni aeg oli 3:28:00.
Eelmisel aastal sai ta ajaks 3:45 ning saabus finišisse rampväsinuna, ka ähvardasid teda toona jooksu ajal krambid.

Mis ta siis seekord teisiti tegi? :)
1. Rohelised smuutid (iga päev suur smuuti).
2. Superkompensatsioon ehk teadlik minimaalne ülesöömine.
3. Magamine ja puhkus.
4. Tempo valik, alustas aeglaselt.

Püüdsin oma mehe treeningud igati toetada ning valmistasin talle iga päev metsikutest taimedest smuutisid. Tavaline smuuti oli selline: kaks suurt peotäit metsarohelist + 2 küpset banaani + 2 magusat õuna + jahvatatud linaseemned + pool sidrunit/laimi.
Jooksu ajaks miksisin retsepti veidi veganist ultramaratonijooksja Brendan Brazier´i soovitustega ning lisasin ülevalolevale linaseemnete asemel 2 tl kookosrasva + suure peotäie rosinaid.

Lisaks magamisele ja teadlikule tempo reguleerimisele sõi Taavi iga päev veidi rohkem, et üleliigne energia talletuks glükogeenina lihastesse ja maksa. Jooksu puhul on see nagu lisapatarei – kui jõud otsas, saab keha lammutada glükoosi ladustatud varudest.

Taavi muidugi ka treenis targalt, avastas strechingu võlu ning sõi rohkelt värsket ja puuvilju. Pluss, see on sama mees, kellele arstid 2008. aastal ütlesid, et tal tuleb paari aasta pärast põlveliigesed välja vahetada. Aga Taavi ravis end vegan toitumisega müstilisel kombel terveks ja jookseb maratone! :)

Kusjuures, treenimise käigus tutvuski ta Jürgen Veberiga, kes on mitu aastat juba taimetoitlane ning aasta toortoitlane olnud.

Hea nali on see, et lõpus said finišeerujaid igast kraami, üks oli Vichy Fresh vesi rohelise tee ja granaatõunaga, kus polnud sees rohelist teed ega granaatõuna, vaid hulk suhkruid, sünteetikat ja säilitusained – ja seda jagatakse kõva füüsilise stressiga inimestele joomiseks?

Loe Taavi kogemust 2013. aasta Tallinna maratonist