Vähem liha, rohkem taimset toitu – sellise nõuandega tulid lagedale Obama valitsuse terviseeksperdid 2015. aasta toitumissoovituste koostamisel.

Iga viie aasta tagant annab USA valitsus välja uued toitumissoovitused. Need soovitused pannakse kokku president Obama valitsuse määratud terviseekspertide komitee poolt.
2015. aasta soovitused raportiks kokku kirjutanud komitee lõi liha soovitatud toitude nimekirjast välja ja eristab taimsed dieete ühe tervislikuima toitumisena. Selle raporti alusel avaldatakse peatselt USA ametlikud toitumissoovitused.

Taimne toit parim tervisele ja keskkonnale
Seekord on raportis rohkelt juttu meie planeedi keskkonna säilitamisest, jätkusuutlikust toitumisest ja inimese tervisele parimast toidust. Kogu jutt suudeti kokku võtta kõigest 571 leheküljele!

Lühidalt võib öelda, et eksperdid soovitavad ameeriklastel süüa vähem liha.

“[highlight]Toitumismuster, mis on rikas taimse toidu poolest nagu juurviljad, puuviljad, täisterad, kaunviljad, pähklid ja seemned ning seejuures vaene loomse toidu poolest, on tervist toetav ning mõjub keskkonnale kergemalt kui tavapärane Lääne dieet[/highlight],” kirjutatakse raportis.

Spetsiifiliselt tuuakse ka välja, et välja tuleb jätta rasvane liha, näiteks peekon.

Kuigi tegemist pole mingi uue tõega, on see [highlight]esimene kord, kui nõuandvate ekspertide komitee teeb ametliku soovituse tõmmata liha söömisega tagasi nii tervislikel kui keskkondlikel kaalutlustel[/highlight].

Võib-olla oleks selline soovitus tulnud varem, kui loomatööstus poleks oma soovidega peale käinud. Loomatööstus on olnud taimse toidu vastu juba ’77. aastast, veendes kõige esimest nõukogu võtma tagasi oma soovituse vähendada liha tarbimist.
Liha söömine on esimesest raportist alates üksjagu kasvanud, olenemata sellest, et lademetes on teadustöid, mis kinnitavad taimse toitumise kasulikkust.

Raportil ka omad vead
Kuigi uus raport on parem kui eelmine, on sellelgi omad vead. Näiteks soovitatakse edasi piimatooteid ja mereande, mis mõlemad on tugevalt seotud krooniliste haiguste ja keskkonna hävitamisega.

Põhiline sõnum on siiski selge: on aeg üle saada liha sõltuvusest, sest see tapab meid ja meie planeeti.

Kui USA Põllumajandusministeerium ja Terviseministeerium (U.S. Department of Agriculture ja U.S. Department of Health and Human Services) need soovitused käiku lasevad, võib siit tulla tõeline lumepalliefekt, mis muudab ehk seni kasvavat krooniliste haiguste trendi, juhtides ameeriklased vaikselt tervemasse ja puhtamasse ajastusse.

Eks tuleb vaadata ka realistlikult – senised harjumused on sügavalt sisse juurdunud ja neid niisama kergelt ei muuda. Samas, kuskilt tuleb ju alustada. Kuna ülejäänud maailm vahib alati USA poole ja sealt kipuvad trendid levima mujalegi, võib loota, et ehk väheneb kunagi ka Hiina liha tarbimine, mis praegu on kaks korda suurem kui terves USAs kokku!

Tõenäoliselt levib taimne toit koolides ja lasteaedades, mõjutades väga palju laste seas kasvavat 2. tüübi diabeedi, rasvumistõve ja vähkide kasvu. Ka USA armee tervis paraneb, vähenevad kroonilised haigused ja rasvumine, mis on praegu armeest lahkumise põhjus nr 1. Lisaks muidugi kräpp haiglatoit jne.

Ent praegu on see ainult visioon. Paljud on selle vastu, ofcourse, samas väga paljud on ka poolt. Nii et küllap tõeline 2015 Dietary Guidelines for Americans näitab, mis suunas poliitiline lobby läks.


Allikad:

USNewsHealth
hpjmh.com
Advisory Raport