Ameerikas asutakse testima uudset intelligentset teekatet, mis toodab päikesest energiat, valgustab teed, hoiatab eelseisva ohu eest ja sulatab lund.

solar-roadways-family2006. aastal tuli abielupaarile Scott ja Julie Brusaw´ile idee, mis tänaseks leidnud ülemaailmset tunnustust. Mis siis, kui teekate oleks päikesepaneelidest! Sest olgem ausad, päikeseenergia, mille must asfalt suvel alla neelab, jääb täiesti kasutamata. Elektriinsenerist Scott asus mõtet teostama ning nõunikust abikaasagi asus ideed arendama.

Scotti ja Jilli sõnul saab Solar Roadways ehk Päikeseteega vähendada kasvuhoonegaase 75%. Et iga päikesetee kõrvale on kavandatud kaablite koridor, annab sinna lisada ka kõik need kaablid, mis muidu üle pea ripuvad, lisaks on osa kaablikoridorist mõeldud üleliigse vee eemale juhtimiseks.

solar-roadways

USA valitsus peab ideed suisa nii heaks, et seda on tunnustanud president Obama ning USA Riiklik Kiirtee Amet (Federal Highway Administration) sõlmis Scotti ja Jilliga miljoni-lepingu, et toetada nende uurimistööd ja tootearendust. Selle koostöö raames on praegu valmimas esimene prototüüp – parkla.

solar-roadways-scott-julieSolar Roadways koosneb kuusnukrsetest moodulitest, mille kate on valmistatud tugevdatud klaasist. Osa klaasist on taaskasutatud.

Lisaks soojendajale, päikeseenergia kogujatele ja mikrokiipidele on moodulis ka LEDd valgustid, mis võimaldavad joonistada teele soovitud kujundeid (kujundada näiteks parkimisplats ümber paari klikiga).
Samuti on moodulid raskustundlikud ja intelligentsed, osates inimesi kirjade ja valgusega hoiatada, kui teele on midagi varisenud või on ees avarii. Ent see on abiks ka siis, kui metsast astub teele loom, sest tema sammud on valgustatud.

[highlight]Hetkel kannatab Solar Roadways teekate raskust üle 113 000 kg (250 000 ibs). Kui kõik USA suuremad maanteed asendada Solar Roadways süsteemiga, toodab see hinnanguliselt riigile 3x rohkem energiat, kui seni kasutatakse.[/highlight]

Solar Roadways on saanud mitmeid auhindu, ka Google on tunnistanud selle üheks parimaks tulevikuprojektiks.
Idee on kasvanud suureks alles nüüd, kus sellest on rääkinud Fortune, CNN, TIME, Science, TedX, Google jt.

“Vanakooli” energia ärimeestel on nüüd vist vesi ahjus…

Allikas:
Solar Roadways Indiegogo