Hiljuti avaldas The Vegetarian Resource Group põhjaliku artikli koolilõuna teemal. Nüüdseks on Ühendriikides taimepõhine koolilõuna riiklikult soodustatud ja seda kasutavad paljud koolid.

USA koolides on nüüd asjad nii:
“Koolidel on nüüd standardid, mille alusel pakutakse laia ja suurenenud valikut puuviljadest ja juurviljadest ning lubatakse tofut kui liha alternatiivi.”

Näide USA kooli taimsest menüüst: küüslaugu tofu, valge oa supp, röstitud juurviljad, ratatouille, värsked salatid, puuviljad.

Ja peame meeles, et tegemist on kohaga, kus ketšup, friikartulid ja kartulipulbrist puder arvestatakse kõik juurvilja portsjonite alla! Nad on suure sammu edasi astunud. :)

Ma täitsa usun, et see on Eesti koolide/lasteaedade tulevik ka. Kunagi. Kui me piisavalt kõva häält teeme. :D

“Menüüd põhinevad Riikliku Koolilõuna Programmi Toitumissoovitustel (Nutrition Standards in the National School Lunch Program), mis näeb ette – limiteerida küllastunud rasvade tarbimist max 10% kaloritest, limiteerida naatriumi (soola) tarbimist, vähendada kolesterooli, suurendada kiudainerikaste toitude osakaalu jne.”

Allolevas artiklis on ka lingid USA koolilõuna toitude retseptidele, erinevatele parameetritele ja soovitustele – kõik riiklikud. Väljatoodud lingid annavad ülevaate mismoodi ja mis alustel Ühendriikides koolilõunat kavandatakse.

Hea eeskuju Eestile!

Vaata SIIN The Vegetarian Resource Group´i põhjalikku artiklit