Merevähid ja krabid on need loomad, kes elusalt eksootilistes Aasia restoranides keevasse vette visatakse. Ent nüüd kinnitavad teadlased, et nii merevähid, krabid kui teised koorikloomad tunnevad valu.

Teaduskatsed olid üsna loomapiinamise moodi. Krabisid kiusati madala elektrilöögiga ja avastati, et küllap nad tunnevad valu, sest nad läksid ruttu eemale ja püüdsid kiusajate “teadlaste” eest pakku minna.

Üks teine uurimus Queensi Ülikoolist Belfastist kinnitab, et erakvähid ja krevetid võivad tunda valu.
Tore oleks, kui see teadmine jõuaks nende inimesteni, kes töötlevad koorikloomi arvamuses, et need ei tunne midagi. Hull on see, et mitmed mereloomadega kauplejad rebivad elusatelt loomadelt jäsemed küljest ja loobivad need merre tagasi, et loomad hiljem soodushinnaga maha müüa.

Maailmas süüakse aastas miljardeid koorikloomi, kes kannatavad rohkem vägivalda kui lubatud kalanduses ja põllumajandusloomadel. Mis siis, kui nad tunnevad valu ja piinlevad, mis siis, kui neid söövad inimesed seda teaks, kas nad otsustaks siis teisiti?

Ajakirjas Journal of Experimental Biology avaldatud artiklis tutvustab juhtivteadur professor Elwood lähemalt Queensi ülikoolis tehtud katseid: “90 krabi asetati akvaariumisse, kus oli kaks peidupaika. Nad valisid omale meelepärase pelgupaiga ja pooled krabid said seal madalavoolulise elektrilöögi. Siis tõsteti nad akvaariumist välja ja pärast puhkeaega pandi akvaariumisse tagasi. Enamus läksid tagasi samasse peidupaika ja said seal jälle elektrilöögi. Kolmas kord nad enam samasse peidupaika tagasi ei läinud ja vältisid seda, valides alternatiivse pelgupaiga. Need, kes kordagi elektrilööki ei saanud, läksid alati tagasi meelepärasesse peidupaika.”

Allikas:
Daily Mail Online