Mihkel Raud tabas naelapea pihta, kui kutsus oma Kolmeraudse saatesse duellile Eesti Vegan Seltsi arendusjuhi Kadri Siku ja loomse toidu pooldajana tuntud endise lastearsti, toitumisspetsialist Mai Maseri.

“Põhjamaade toitumissoovitused anti välja 2012. aastal, Eesti arstidel on olnud viis aastat, et neid uurida ja mõelda, miks seal veganlust toetatakse. Tekkimas on tõsine probleem – kui ma lähen Soome, saan olla vegan, aga Eestis pole see lubatud! See toob põhjendatud umbusalduse Eesti arstide suhtes! Neil on olnud vähemalt 5 aastat, et uurida, kuidas veganeid nõustada. Tekib õigustatud küsimus, kas ka teistes valdkondades ei suuda nad adekvaatset ja kaasaegset nõu anda,” viskas Kadri õhku kuuma küsimuse.

Mis Mai vastas?
“Pöörduge Tartu Ülikooli poole, et nad muudaks ja vaataks üle senised õppeprogrammid. Teadus areneb, võib olla tõesti peaks midagi muutma…”

Probleem on Eesti toitumiskultuuris

Kadri esindas veganeid tublilt ja tugevalt, vihjates korduvalt Põhjamaade toitumissoovitustele. “Probleem on Eesti toidukultuuris. Eestist ma vastuseid ei saanud ning pöördusin Rootsi ja Soome lastearstide poole. Sain paari tunniga vastuse, et veganlus on okei igale vanusegrupile.”

Mai kinnitas, et ka Eestis on aluseks võetud sama dokument, kuid lastele veganlust ei soovitata: “Väide, kus öeldakse, et lastele on taimetoitlus lubatud ja pidada seda täiesti tervislikuks, seda me ei leia ja seda ei leia ka soomlased ja rootslased. Need on erandid, kus vanemad piiravad teatud toite. Aga see pole mingil moel ainevahetusega seotud ega kindlusta tervist. Kindlustab, kui inimene on väga arukas, väga täpselt ja detailselt analüüsib ja tõesti väga targalt tuleb läheneda.”

“Ma üldse ei vaidle selle vastu… veganid ju elavad, ära nad ei sure ju, võimalik on toituda. On riskigrupid, kellele see ei sobi – lapsed, rasedad ja eakad.”
Mai Maser

Mai põhiline mure on see, et ta ei tea, kuidas saab laps taimsest raua ja valgu. Selle peale hakkaski Kadri statistikat tulistama, ilmselt kõigil läks silme eest kirjuks! :)

“Kui tuli välja, et Eesti toitumissoovitused nimetavad taimetoitlust enesepiiratud toitumiseks, pöördusin Helsingi Ülikooli toitumisteaduste professori poole, kes on mainitud ka Põhjamaade toitumissoovitustes ja olnud nii Soome kui Põhjamaade toitumissoovituste koostamise töögrupis. Ta ütles, et Eesti toitumissoovitused eksivad, veganitel on õigus!”
Kadri Sikk

Eestis on 2015. aasta andmetel diagnoositud 2200 last, kellel on aneemia. 2400, kellel D-vitamiini puudus. 2014. aastal läbiviidud sõeluuringus selgus, et vastsündinutel on B12 puudus, kuigi emadel oli see normis. Kusjuures ükski ema polnud taimetoitlane.
“Räägime tuhandetest lastest, kellel on toitainepuudused ning me ei tea, kes nendest lastest on taimetoitlased. Fookus täiesti vales kohas,” imestas Kadri.

Mai pakkus seepeale, et peame taimi ka kaitsma ja inimese elu on üldse teisi organisme hävitav.

Lõpuks jäi õhku õigustatud dilemma – küsimus pole selles, kas veganlus on tervislik, vaid kuidas aidata inimestel teha tervislikuimaid valikuid!

VAATA KIREVAT DUELLI SIIT