Aprilli lõpus võttis USA osariik Vermont vastu seaduse, mille kohaselt tuleb alates 2016. aasta juulist märgistada toidud, mis sisaldavad geneetiliselt muundatud organisme.

23. aprillil kirjutas Vermont´i kuberner Peter Shumlin seaduseks eelnõu, mis puhastab kauni Vermont´i osariigi suures osas geneetiliselt muundatud organismidest (GMO). “Olen uhke, et Vermont´ist saab esimene osariik, kus inimesed tohivad teada, mis on nende toidus,” rõõmustas kuberner.

1. juulist 2016 peab Vermontis märgistama kõik tooted, mis on üle 0,9% saastatud GMOdega. Kõik tooted, mis sisaldavad GMOsid ja on sellekohaselt ka märgistatud, ei tohi kanda silti “looduslik” (natural).
Seadus ei kehti aga piimale, munadele ja lihale, mis pärineb GMOsid söönud loomadelt.
[highlight]Erinevalt seadustele USA teistes osariikides Connecticutis ja Maine´is, pole Vermont´i seaduse kehtima hakkamiseks vaja see seadustada ka teistes osariikides. Nii et kui kukub 2016. aasta 1. juuli, on mitmel suurkompaniil vesi ahjus.[/highlight]

Oluline on Vermont just rahvusvahelise turu osas. Mitmed suurfirmad on nüüd silmitsi faktiga, et Vermont´is enam hämaga läbi ei saa. Kui see sisaldab GMOsid, siis ei tohi seda müüa. Huvitav, mismoodi näiteks Coca-Cola, Kellogs, Nestlé jt selle lahendavad? Hakkavadki Vermont´ile eraldi tootma?

[highlight]Kusjuures, Vermont´i kampaania on rohujuure algatus, inimesed lihtsalt hakkasid oma esindajatele ütlema, mida nad tahavad ega taganenud sellest.[/highlight]

Suured toidukeemiafirmad ja toidutootjad isegi ähvardasid, et kes iganes võtab vastu GMO-vastase seaduse, see saab kohtusse kaevatud. Vermont on avalikult vastanud, et nad on valmis – bring it on! Vau, see positiivne jultumus on peaaegu inspireeriv! :)
Asi on suisa nii tõsine, et riiklikul tasemel tehti fond, millest maksta juriidilised kulud, kui nii tõesti peaks minema. Üheks ähvardajaks oli ka Grocery Manufacturers Association, kuhu kuuluvad peamiselt räpmstoidu ja pestitsiitidega pritsitud toidu müüjad.

Järgmisena astub lavale siis Oregon, see tuleb sügisel, sealt edasi Rhode Island ja Florida, vaatame, kuidas neil läheb.

Kliki SIIA ja näed ettevõtteid, kes on GMO märgistamise poolt ja vastu

VAATA GMO eksperdi Jeffrey Smith´i intervjuud Vermont´i GMO märgistamise kangelastega – kuidas nad seda tegid?

 

Jäta meelde firmad, mis on GMO märgistamise vastu:

gmo labeling


Allikad:
Institute for Responsible Technology
Mercola.com