“Jäin nii paljust ilma, kui ei söönud rohkelt puuvilju!” Elus toidul terveks saanud Megan Elizabeth jagab siin oma imelist teekonda.

Lugu tõlgitud veebiväljaandest Fruit Powered ja Megan Elizabethi kodulehe põhjal.

Youtube´i sensatsioon ning nelja toortoidu raamatu autor särav Megan Elizabeth sai 20. eluaastate alguses toortoidul üle tõsisest neerupealsete ülekoormusest, lekkiva soole sündroomist, pärmseene vohamisest, ülitundlikkusest kemikaalide suhtes ja masendusest.
“[highlight]Teismelisena kimbutas mind akne ja pidev ärevus ning olin alati veidi ülekaaluline. Lisaks jõudis asi nii kaugele, et põhimõtteliselt iga kreem, šampoon, kehatoode, mida kasutasin, tekitas allergilise reaktsiooni. Mul hakkasid isegi juuksed välja kukkuma ja üle kere tekkisid lööbed. Iga kord kui sõin, tuli kohutav peavalu[/highlight],” jutustab Megan.
Käinud läbi suure osa doktoreid jõudis ta holistilise arsti juurde, kes lõpuks asjasse selgust tõi, siit sai alguse tema elus toidu teekond.

Megan on praegu 27 ja pärineb Philadelphiast, Pennsylvaniast ning ka tema mentor oli tuntud toortoidu kohviku Arnold´s Way omanik. Just Arnold Kauffman oli see, kes 2008. aastal veenis Meganit üleöö toortoitlaseks hakkama. Kui isa sõidutas Megani Arnoldiga kohtuma, poleks ta arvanudki, et sellest septembrist hakkabki ta sööma ainult elus toitu.

Et toortoidu kultuurist rohkem osa saada, pakkus Megan ennast Arnold´s Way kohvikus vabatahtlikuks. Kuid Arnoldi soovitust toortoidu osas jälgis ta ainult osaliselt.

“Rohkel rasvasel toortoidul olid tulemused minimaalsed,” mäletab Megan. “Mul olid ikka peavalud, meeleolu kõikumised, tundsin end ikkagi kogu aeg väsinuna, mu vaimne selgus oli kohutav ning võisin öösel 10 tundi järjest magada, kuid ärgates oli ikka pohmelli-tunne. Ent seedimine oli tõepoolest paranenud ja mul polnud enam nahalööbeid.”

Megan-Elizabeth2

Megan jätkas sellist toitumist veel järgmised kuus kuud, kuni otsustas pärast väsitavat reisi Disney World´i proovida rasvavaest ja süsivesikurohket toitumist, hakates sööma peamiselt puuvilju. Lisaks soovitasid töökaaslased tal lugeda Douglas Grahami raamatut 80/10/10.

“Jäin nii paljust ilma, kui ei söönud rohkelt puuvilju! Minult oleks nagu udu tõstetud ning lõpuks nägin ja tundsin tõelist valgust. See meeldis mulle! Teadsin, et nüüd olen õiges kohas. Muutus oli dramaatiline, tundsin end tõeliselt elusana, kõik haigused taandusid ja ma olin paranemas.”

Megan peab meelte selgust üheks suurimaks eeliseks, mis kaasneb väherasvase puuviljadel põhineva elus toidu söömisega. “[highlight]Vaimne selgus ja emotsionaalne tasakaal on tõeliselt vabanenud. Ka treeningust taastumine ja lihaste kasvatamise võime on paranenud. Nüüd kulub mul ka palju kauem aega, et nahk päikese käes põleks. Olen iirlane, nii et see on tõeliselt hämmastav[/highlight],” räägib Megan entusiastlikult.

Aasta-aastalt on tema enesetunne varasemaga võrreldes aina paranenud. “Kui jätkan seda, mida ma teen, siis tunnen ennast aina tugevamana,” kinnitab Megan. “Mul on järele jäänud mõned sümptomid neerupealsete ülekoormusest, kuid näen, et see kõik paraneb iga aastaga.”

Megani elu keskpunkt on trenn.”Varasemalt pidin ennast alati veenma, et trenni minna. Kuid jättes tavalise Lääne dieedi selja taha on see muutunud. Mulle meeldib liikuda ja mu keha täiesti tõmbab mind trenni,” selgitab Megan.

Megan-Elizabeth3

“Minu treeningud on tavaliselt segapudru sellest, mida mulle parasjagu teha meeldib. Mulle meeldib näiteks teha paar tundi mägironimist, joosta 1,5-3 km, teha joogat või pilatest. Kui olen Hawaiil, siis ujun palju ning Arizonases meeldib mulle matkata. Puuviljad annavad nii kerge tunde.”

Neile, kes tunnevad huvi väherasvase elus taimse toidu vastu, soovitab Megan oma keha tempot usaldada ja mitte suruda kurgust alla suuri puuviljakoguseid, kui keha selleks veel valmis pole. “[highlight]Isude vastu aitab, kui süüa lihtsalt rohkem puuvilju, et rohkem kaloreid saada[/highlight]. Durian on hämmastavalt maitsev kaloririkas puuvili, millest saab pikaajalise täiskõhutunde nagu enamusest küpsetatud toidust või rasvarikkast gurmee toortoidust,” soovitab Megan Elizabeth.

Megan-Elizabeth4

“Mõnikord on isud pigem emotsionaalsed, lõhn võib need esile kutsuda. Üks hetk on sul kõik hästi, aga järgmine hetk tunned vanaema toidu lõhna, näiteks spagetid lihapallidega, ja siis tuleb meelde sellega seotud emotsioon, hea tunne. Olen teinud sellistest toitudest endale väherasvaseid toortoidu versioone, kasutades värskeid ürte,” jutustab Megan.

Ta tuletab meelde, et rasvad on ka 80/10/10 toitumisel okei, see on väherasvane, mitte rasvavaba toitumine. “Kui sa tunned ühel õhtul, et soovid süüa suure kausi guacamolet salati ja aedviljadega, siis muidugi söö! Aga ära tee seda iga päev,” julgustab ta.

Megan on viimasel kolmel aastal elanud nii Phoenix´is kui Hawaiil ning see aeg õpetas talle, mismoodi ka reisil toortoitlasena hakkama saada. Näiteks võtab ta endale alati kaasa värskelt pressitud apelsinimahla. Lennukis söömiseks on tal lahti lõigutud puuviljad ning alati on tal käekotis mõned kuivatatud viljad nagu mulberrid.

Hawaiil elades kosutas ta ennast kõiksugu parimate viljadega. Rambutan on üks Megani lemmikuid, seejärel rollinia, sapodilla, mango ja jackfruit. Kõik sellised, mis enamus eestlastele täiesti tundmatud.
Rohelistega eelistab Megan Rooma kapsast. Ühtlasi armastab ta paar korda nädalas salatiga süüa avokaadosid, kookospähklit ja tahinit.

Megan võtab ka lisandeid, näiteks on ta tarbinud B12, vitamiin D, tsingi ja joodi lisandeid. “Pean elus taimset toitu siiski parimaks toitumisviisiks, kuid Ameerikas on pinnas kohati nii tühi, et ma ei saa viljadest neid toitaineid enam kätte,” ütleb ta.

Megan selgitab, et talle on lihtne vereanalüüsist nähtud puudujääke lisandiga täiendada, kuid samas on ta aina rohkem hakanud uurima ka supertoitude ja metsikute taimede mõju. Veel rohkem puudujääke oli tal enne toortoidule minemist ning ta on kindel, et aja jooksul jätab ta ka need lisandid ära. “Arvan, et kui saan hakata endale ise toitu kasvatama ning saan mulda ise kontrollida-hooldada, siis pole kindlasti enam lisandeid vaja.”

Tuleviku osas on Megan suunanud oma mõtted Hawaiile – ta soovib osta seal maad ning luua koht, kus ise elada ja inimesi toortoidu puhkusele kutsuda.

Megan Elizabethil on populaarne Youtube´i kanal Easy To Be Raw, kus ta jagab nippe, retsepte ja ideid.
Allikad:
Fruit-Power.com
MeganElizabeth.com