Miks nii paljud taimemolekulid toimivad ja moduleerivad inimpsühholoogia põhilisi regulaatoreid nii, et see on meile kasulik? Selle fenomeni selgitamiseks võeti kasutusele uus kontseptsioon – xenohormesis.

Kerge stress, nagu näiteks treening, võib mõjuda kehale kaitsvalt ja pikas perspektiivis tervist tugevdada. Kuid selle asemel, et võtta ise ette midagi “stressirohket”, mis keha selliselt tööle paneks, miks mitte lasta seda teha hoopis taimedel? Imelisel kombel on stressile vastavad molekulid taimedes sellised, mis võivad ka inimeses sarnase reaktsiooni esile kutsuda.

Xenohormesis selgitab, kuidas stressirikkas keskkonnas kasvanud taimed toodavad selliseid bioloogilisi komponente, mis aktiveerivad sarnase stressikaitse ka loomadel ja inimestel, kes neid taimi söövad.

Arvatakse, et kaloripiiramisel tekib kehas sarnane kerge stress, mis aitab kaasa pikale eale, sest see aktiveerib laia variatsiooni kaitsvaid mehhanisme, tõmmates alla põletikkku, buustides antioksüdante, haigustele vastupanu jne.

Ja kui me näljutame veidi taimi, siis toimub neis midagi sarnast – aktiveeruvad enesekaitse mehhanismid.

Fütotoitained nagu resveratrol viinamarjades, kurkum turmerikus ja ECGC rohelises tees matkivad kehas toitainete piiramise füsioloogilisi efekte. Tegelikult toodavad taimed osasid neid aineid lihtsalt selleks, et oma rohelist tagumikku päästa. :)

Allikas:
NutritionFacts.org