Xenohormesis: stressis taimede söömine on tervisele kasulik

Miks nii paljud taimemolekulid toimivad ja moduleerivad inimpsühholoogia põhilisi regulaatoreid nii, et see on meile kasulik? Selle fenomeni selgitamiseks võeti kasutusele uus kontseptsioon – xenohormesis.

Kerge stress, nagu näiteks treening, võib mõjuda kehale kaitsvalt ja pikas perspektiivis tervist tugevdada. Kuid selle asemel, et võtta ise ette midagi “stressirohket”, mis keha selliselt tööle paneks, miks mitte lasta seda teha hoopis taimedel? Imelisel kombel on stressile vastavad molekulid taimedes sellised, mis võivad ka inimeses sarnase reaktsiooni esile kutsuda.

Xenohormesis selgitab, kuidas stressirikkas keskkonnas kasvanud taimed toodavad selliseid bioloogilisi komponente, mis aktiveerivad sarnase stressikaitse ka loomadel ja inimestel, kes neid taimi söövad.

Arvatakse, et kaloripiiramisel tekib kehas sarnane kerge stress, mis aitab kaasa pikale eale, sest see aktiveerib laia variatsiooni kaitsvaid mehhanisme, tõmmates alla põletikkku, buustides antioksüdante, haigustele vastupanu jne.

Ja kui me näljutame veidi taimi, siis toimub neis midagi sarnast – aktiveeruvad enesekaitse mehhanismid.

Fütotoitained nagu resveratrol viinamarjades, kurkum turmerikus ja ECGC rohelises tees matkivad kehas toitainete piiramise füsioloogilisi efekte. Tegelikult toodavad taimed osasid neid aineid lihtsalt selleks, et oma rohelist tagumikku päästa. :)

Allikas:
NutritionFacts.org

 

Lähemalt... Liisa-Indra

Liisa-Indra
Inimene on imeline ja kõikvõimas, loodus vägev ja loomad justkui teiste rahvuste esindajad, sõbrad. Kui mu keha sai vabaks mürgisest toidust, sain aru palju see oli mind tagasi hoidnud ja kurnanud. Oleme terve perega veendumusel, et elus taimetoit on inimese loomulik toit. Kedagi ei pea tapma või piinama, et meie saaks elada. Igaühel on õigus rahus elada. Igaühel. Elame armastuses, tervises, õnnes ja rahulolus ning soovime sama teistele, liigist olenemata.

Vaata seda ka

UUS FILM BANAANISAAREL: Vaxxed – vaktsineerimiskahjude ulatuslikust varjamisest

2016. aastal ilmunud film jõudis miljoniteni täiesti omal jõul – nimelt polnud ükski tavameediakanal nõus …

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga