New York Times 1907. aastal: “Lihasööjatel on rohkem vähki”
1907. aastal avaldati New York Times´is artikkel liha söömise seosest vähiga. Üle 100 aasta hiljem leidub ikka inimesi, kes pole veel uudist kuulnud. :)
Artiklis kinnitatakse, et võrreldes teistega on itaallaste, hiinlaste ja eriti taimetoitlaste seas kõige väiksem suremus vähki. Millest?
Autor kirjeldab, et Chicago teadlased on väga põnevil 2-aastasest vähiuuringust, mis riigi tervishoiu osakonna kaudu just teatavaks tehti.
Uuringu autor dr G. Cook Adams kinnitab, et haiguste ja suremuse puhul on kõige olulisem faktor toitumine.
Artiklis räägitakse 7-aastasest epidemioloogilisest uuringust, kus võrreldi suremust ja haigusi kohalike ja sisserännanute seas. Kui viimasel 7 aastal oli chicagolaste seas 58 835 surmast 178 vähist, siis sisserändajate seas oli 61 019 surmast 4463 vähist.
Dr Adam oli uurinud kohalike ja sisserändajate haigusi ka Suur-Britannias, mujal Euroopas ja Austraalias ning igal pool täheldanud sama – sisserändajatel on suurem haigestumine ja suremus.
Eriliselt kannatasid sakslased, iirlased, skandinaavlased, sloveenlased. Chicagosse saabunud sakslaste ja iirlaste vähki suremus oli maailma kõrgeim, 300%, see oli kõrgeim kui nende kodumaal.
Millegipärast ei kasvanud suremus aga itaallaste ja hiinlaste seas.
Ulatuslikumast ja mitmeid näitajaid arvestanud uuringust selgus, et itaallastel olid põhitoiduks edasi spagetid ja makaronid, hiinlastel riis. Samal ajal aga tarbisid kõrge vähki suremusega rahvad erinevat liha – konserveeritud, kuivatatud, hapendatud ja tavalist. Peale liha ka vorste jmt, kõik see oli tihtipeale ka küpsetamata.
Tuli välja, et vaeste seas levis ka muidu söömiskõlbmatuks kuulutatud värske tapamaja liha.
Dr Adam kinnitab selgesõnaliselt: “Pole mingit kahtlust, et sisserännanute suurem suremus vähki võrreldes oma kodumaaga tuleneb suurenenud loomse toidu tarbimisest, eriti haigete loomade söömisest.”
Loe originaalartiklit siit: “Cancer increasing among meat eaters”.
Tänapäeval on hügieen küll edasi arenenud, ent loomad on veel haigemad ja mürgisema kui enne. Alates viljastamisest, kasvamisest, sünnist, tapamajas käsitlemisest ja nende kehade liha järeltöötlusest. Sünteetikat oh kui palju.
Dr Neal Barnard räägib New York Times´i ajaloolisest artiklist lähemalt Forks Over Knives´i kodulehel, loe siit.
Ta tsiteerib seejuures kahte suurt uuringut, ühes osales pool miljonit inimest, teises, Harvardi uuringus 120 000 – mõlemad kinnitasid, et lihasööjatel on palju suurem risk nii vähiks kui teisteks haigusteks.
Ta pakub, et vb on asi heterotsüklilistes amiinides (tekivad liha küpsetamisel) või polütsüklilistes aromaatsetes vesiniksüsinikes, heemses rauas, kiudaine puudumises või antioksüdantide vähesuses…
Dr Neal Barnard on George Washingtoni Ülikooli meditsiinidotsent, Vastutustundliku Meditsiini Arstide Komitee president, Washingtoni Kliinilise Uurimiskeskuse juht, kirjutanud üle 50 uurimistöö, mitmeid raamatuid. Töötas välja vegan insuliini, mis ei sisalda loomseid tooteid. Tõi 2004. aastal avalikkuse ette Robert Atkinsi (kuulsa Atkinsi dieedi autori) surma põhjuse ja vastavad dokumendid (ülekaaluline südamehaige).