Astma ja ekseem on ühed levinumaid kroonilised haigused, millesse haigestub ka aina rohkem lapsi. Kuid taimse toidu osakaalu suurendamine ja loomse vähendamine saab siin palju aidata.

Tutvustan jälle taimepõhise arsti dr Michael Gregeri kokkuvõtteid viimastest uuringutest. Kõik lingid jutus olevatele uuringutele leiab allolevatest viidetest.

Möödunud aastal avaldati ühe [highlight]massiivse uuringu kokkuvõte, mis hõlmas 1,2 miljonit last 98 riigist! [/highlight]Tõeliselt suur valim! Mis nad siis leidsid?
Uuriti astma sümptomeid, nende raskusastet ja sagedust ning leiti, et kuigi mõjutasid nii keskkonnafaktorid kui suitsetamine, mõjutas haiguse vähenemist kõige rohkem toitumine.
Mida rohkem sõid inimesed taimset toitu, seda rohkem vähenesid sellised sümptomid nagu hingeldamine, ekseem, nohu. Ja mida rohkem kaloreid ja valke tuli taimsetest allikatest, seda vähem oli allergiat.

Leiti ka seos, et mida vähem söödi värskeid puuvilju, rohelisi aedvilju ja muid antioksüdandirohkeid toite, seda enam esines astmat.
Rasva- ja soolarohke ning kiudaine- ning süsivesikuvaene toitumine oli uuringus seotud rohkema astmaga, samas taimne toitumine vähendas sellesse haigustumist.

Munad, piim ja liha seotud allergiliste reaktsioonidega
Indias uuritud 100 000 inimesest selgus, et neil, kes sõid iga päev liha, oli rohkem astmat võrreldes nendega, kes olid täiesti taimsel toidul.

Ka munad seostati hingamisteede haigustega. Muna ja piima ärajätmine parandas kohe astmahaigete laste olukorda. Rohke juurviljade söömine vähendas allergilist astmat pea poole võrra. Ka puuviljad pakkusid kaitset ja abi allergiliste sümptomite puhul.

Selgus, et täiskasvanud inimestel on 7x suurem risk saada hingamisteede haigus kui neil on kehas vähe c-vitamiini ning vähene küllastunud rasva söömine andis suisa 10x kaitse.

Väga palju on abiks astmahaigetele antioksüdandirikas toitumine. Nii kui antioksüdandirikkad toite vähendati, läks ka astma hullemaks ning taandus kohe, kui neid uuesti lisati.

Lisaks mõjutab astmat ka kõhufloora ning mismoodi see lapseeas on kujunenud. Astmahaigetel lastel on vähe piimhappebakterit, mida leidub hapendatud toitudes, eriti juur- ja puuviljades.

Ekseemist paranemine Rootsi näitel
Esimene uuring kajastas 20 ekseemihaiget, kes pandi 2 kuuks taimserohkele toidule, nende sümptomid vähenesid poole võrra.
Teine uuring, kus Rootsi ülikooli haiglas olid uurimise all 25.-70. aastased vabatahtlikud, kes olid nõus aasta aega elama ainult taimsel toidul. Nad olid arstide poole diagnoositud raske bronhiaalastmaga juba aastaid, ega paranenud vaatamata parimatele ravimitele.  11 neist ei suutnud olla veganid ja kukkusid uuringust välja. Ülejäänud 24 jätkasid ja neist 71% teatasid olulisest paranemist 4 kuu pärast, 92% aasta pärast. Nad vähendasid märkimisväärselt ravimidoosi või ei vajanudki enam ravimeid, kõigil vähenesid dramaatiliselt sümptomid ja atakid, paranes füüsiline vorm, kopsude tervis, vähenes kolesterool, paranes vererõhk ning kadusid ülekilod.

Nii et ka nende uuringute põhjal võiks öelda, et siin justkui oleks midagi, mida edasi uurida ja katsetada. Kui sa tahad täpsemat infot, siis kliki kindlasti allikatele.

Allikad:
Preventing asthma with fruits and vegetables
Treating asthma with fruit and vegetables
Treating asthma and eczema with plant-based diets