Kaks aastat tagasi Jaapanit tabanud tuumakatastroof pole veel möödas, Jaapani valitsuse ametnike sõnul on Fukushimas tõsine radioaktiivsete jäätmete kriis, kusjuures iga päev lekib Vaiksesse Ookeanisse juurde 300 tonni radioaktiivset vett.

Teadlased mõlemal pool Vaikset Ookeani on mõõtnud radioaktiivsuse taset meres ja seal elavatel olenditel 2011. aastast peale, mil maavärin ja tsunami tõid kaasa tuumakatastroofi Jaapanis Fukushima Daijchi tuumajaamas.

Tokio elektrifirma, mis Fukushimas opereerib on TEPCO (Tokyo Electric Power Co) ja alles nüüd tunnistasid nad, et on teadlikud oma radioaktiivsetest leketest, millest teadlased katastroofist saati räägivad.

TEPCO hinnangul on 2011. aasta tuumakatastroofist alatest lekkinud ookeanisse 20-40 triljonit bekerelli (radiatsiooni mõõdetakse bekerellides õhu kuupmeetri kohta) radioaktiivset triitiumi.
Jaapani ametnike sõnul lekib iga päev Fukushima vabrikust ookeani 300 tonni radioaktiivset vett.
Mägedest tulev põhjavesi voolab vabriku alt läbi ja saastub nii radioaktiivsete ainetega. Iseenesest mõistetavalt paneb see muretsema tagajärgede pärast.

Just pärast katastroofi lekkis ookeani meeletus mahus radioaktiivset ainet tseesium. Et radioaktiivne vesi lekkis merre põhiliselt põhjavee kaudu, siis tseesiumi puhul on näiteks nii, et maa imab selle suures osas endasse. Ent strontium ja triitium voolavad läbi pinnase vabalt vette.
Kolmest ainest peetakse ohtlikuimaks strontiumi, kuna see asendab luudes kaltsiumi ning püsib seega organismis palju kauem. Tseesiumi ja triitiumi suudab keha kergemini väljutada.

Radioaktiivsete ainete tase on mereelukates ja vees viimase kahe aastaga õnneks korralikult langenud, kuid TEPCO tunnistas probleemi alles nüüd. Ka püütakse aktiivselt välja mõelda lahendust, kuidas kaitsta nii põhjavett, pinnast kui ookeani. Üheks variandiks on Fukushima ümbruse pinnase külmutamine, mis juhib põhjavee radioaktiivsest kohast mööda. TEPCO ise pakkus välja, et süstib pinnasesse geeljat ainet, mis loob Fukushima ümber tugeva barjääri ega lase põhjavett sisse.

Mis iganes lahendus, otsitakse lihtsalt viisi, kuidas TEPCO saaks aega juurde, et oma vabrik puhastada. Siis aga on uus probleem – mis selle saastaga siis edasi teha.

Seniks aga mõjutab radioaktiivne leke mitte ainult Jaapanit, vaid eriti just tervet Ameerika läänerannikut nii põhjas, keskel kui lõunas.

Allikas:
LiveScience.com