Töödeldud süsivesikud stimuleerivad ajus sõltuvusega seotud alasid

Teadlased vaatasid Bostoni Lastehaiglas aju piltuuringuga ja leidsid, et töödeldud süsivesikud stimuleerivad ajus alasid, mis on seotud premeerimise ja isudega, tekitades liigset näljatunnet.

Uuring avaldati mainekas ajakirjas American Journal of Clinical Nutrition ja uurimise all oli kõrge glükeemilise indeksiga toitude mõju aju aktiivsusele. 12 ülekaalulise 18-35 aastase mehe aju vaadati funktsionaalse magneetresonantstomograafiaga.

Uuring tuleb huvitaval ajal – äsja kinnitas Ameerika Meditsiiniassotsiatsioon, et ülekaal on haigus ja seda saab ravida mitmete põnevate meetoditega tabletist elustiilimuutusteni. Eks tabletiga ravimine on muidugi majanduslikult kasulikum :).

Varasemad uuringud on kinnitanud, et rafineeritud suhkur tekitab suuremat sõltuvust kui kokaiin. Mõnutunne tuleb protsessist, mis stimuleerib dopamiini ja opioidide.

Toiduainetööstus on teatud toitude sõltuvusttekitava toimega kursis ja mõjutavad toite oma kasule vastavalt. Inimesi püütakse konksu otsa soolase, magusa, rasvase ja töödeldud toiduga, eriti hea, kui on veel krõmpsuv. Selle kohta ilmus mõni aeg tagasi laineid löönud artikkel New York Times´is “The Extraordinary Science of Addictive Junk Food”.

Rafineeritud süsivesikud nagu hommikusöögihelbed, saiakesed, vahvlid, küpsised, krõpsud ja muud taolised töödeldud toidud on kõige tavalisemad näited sõltuvusttekitavast toidust. Lisaks muidugi juurde see, et eriti just nisu sisaldab opioide.

Tervislik toitumine tähendab, et enamus toidust on täistoit, võimalikult vähe töödeldud ja elus :).

Allikas:
Mercola.com “Brain Imaging Confirms Addictive Nature of Processed Carbs
New York Times “The Extraordinary Science of Addictive Junk Food”

Lähemalt... Liisa-Indra

Liisa-Indra
Inimene on imeline ja kõikvõimas, loodus vägev ja loomad justkui teiste rahvuste esindajad, sõbrad. Kui mu keha sai vabaks mürgisest toidust, sain aru palju see oli mind tagasi hoidnud ja kurnanud. Oleme terve perega veendumusel, et elus taimetoit on inimese loomulik toit. Kedagi ei pea tapma või piinama, et meie saaks elada. Igaühel on õigus rahus elada. Igaühel. Elame armastuses, tervises, õnnes ja rahulolus ning soovime sama teistele, liigist olenemata.

Vaata seda ka

Euroopa Liit asub välja töötama õiguslikult siduvat vegantoidu definitsiooni

Euroopa Komisjon teatas, et alustab 2019. aastal õigusakti ettevalmistamist, mis reguleerib vegetaar- ja vegantoidu märgistamist. …

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga