Hoovikohviku hitt: vegan-burger

Vegan-burger on palju maitsvam kui tavaline käsnakas või kuiv mäki burks! Ja seda võib südamerahuga süüa, kedagi pole sinu maitseelamuse pärast tapetud, vägistatud, piinatud, mürgiseks küpsetatud, keemilisi lisandeid peale raputatud… Kui asendad täisterakukli kapsalehega, siis on veel eriti tervislik värk :).

IMG_1304
1 burger:

Kapsaleht või kukkel (nt Fazeri kaerakukkel v mitmeviljakukkel)
Salatilehed
Tomativiilud
Oakotlet porgandiga
Hapukurgi viil
Kapsa-kurgi salat
Maitseroheline (nt värske till ja murulauk)
Vegan majoneesi ja tomatipasta kaste.


Kommentaar:

* Enda hapendatud kurk on kõige parem, kui seda pole, siis maitsevad mitu peenikest viilu värsket kurki samuti taevalikult.
* Vegan majoneesi saab Mahemarketist, sealt saab ka tomatipastat. Kõik klaaspurgis/pudelis, et oleks võimalikult keemiavaba.
Aga et burgerit veel tervislikumaks muuta, siis sobiks kastmeks hästi ka india pähkli-küüslaugu kaste (200g india pähkleid likku u 2h, kui pehmed, blenderda, juurde poole sidruni mahl, maitse järgi paar küüslauguküünt, kes tahab paneb soola vmt ka ja valmis).
* Serveeri burger hoopis kapsalehe seest! Sellisel juhul sobib hästi Savoy kapsas v mingi varajane kapsas, sest müügil olevad Eesti kapsad on siuksed kõvad pead, et sealt tervet kapsalehte väga kätte ei saa, läheb katki. Enne müüki kooritakse veel mustemad v hallitama läinud pehmemad lehed ümber ära ka. Savoy näiteks ongi selline rohelisem ja pehmemate lehtedega kapsas. Seda leiab suurmatest poodidest.  Aga kui sa saad Eesti kapsa otse põllult v talunikult, siis muidugi, haara pehmemad kapsalehed burgeriks :).
* Salatiks sobib hästi nii tavaline heleroheline salatileht kui ka mõnus krõmps tumeroheline Rooma salat. Salatit pane rohkelt.
* Kui pole kuskilt serveerida, pane kohvifiltri sisse ja salvrätik alla :).
* Et väga kuivaks ei jääks, pane natuke kastet enne kapsa-kurgi salatit ja siis lisaks salati peale.
* Vürtsi saab juurde, kui kapsa-kurgi salatisse lisada sibulat v küüslauku.

Üldiselt on loomasööjad meeldivalt üllatunud, et ka vegan-burger võib täitsa maitsev olla :).

 

Lähemalt... Liisa-Indra

Liisa-Indra
Inimene on imeline ja kõikvõimas, loodus vägev ja loomad justkui teiste rahvuste esindajad, sõbrad. Kui mu keha sai vabaks mürgisest toidust, sain aru palju see oli mind tagasi hoidnud ja kurnanud. Oleme terve perega veendumusel, et elus taimetoit on inimese loomulik toit. Kedagi ei pea tapma või piinama, et meie saaks elada. Igaühel on õigus rahus elada. Igaühel. Elame armastuses, tervises, õnnes ja rahulolus ning soovime sama teistele, liigist olenemata.

Vaata seda ka

ELLI 6 sünnipäeva vegan toidud: lihtne näputoit & maitsvad klassikud

Elli 6. eluaasta sisseõnnistamisel oli meil plaanis nii palju mänge, ja olgem ausad – lapsed …

3 kommentaari

 1. Avatar

  Retsept on super ja vägagi isuäratav. Sissejuhatust lugedes tekkis mul aga küsimus, et millistes farmides vägistatakse loomi, millest potensiaalselt tehakse hiljem erinevaid lihatooteid, nt. burgeripihve (lambaid, sigu või veiseid) ning kas sellest on ka tõendeid (pilte, videosid)?

  Ette tänades info eest!
  Kärt

  • Liisa-Indra

   Tere Kärt.
   Vägistamise all pean silmas seda, et nii liha- kui piimaloomade kasvatamiseks loomi sundviljastatakse. Ja see on vägistamine. Neid ei paaritata v nad ei paaritu armastavas õhkkonnas :). Pika plastkindaga loomaarst pole just väga romantiline. Pärast beebi sündimist saab ta kriitilise perioodi olla ema juures, siis nad lahutatakse. Lehmade puhul nt pannakse väike vasikas vasikate täispiimaasendajale ja emalt lüpstakse piima (mis on mõeldud vasikale). Imetajal tuleb piim siis, kui ta on sünnitanud ja see on tema järglase toitmiseks mõeldud. Nagu inimeselgi. Sigade puhul võetakse pisikesed sead, lõigatakse neil ilma igasuguse tuimestuseta munandid ja saba ning tõmmatakse välja hambad. Kui inimese beebile nii tehtaks, kuidas seda kutsuda? Piinamine? Vasikatel nülitakse sarved maha (jah, lehm on muidu sarviline loom), samuti ilma tuimestuseta. Kanadel lõigatakse nokad ära. Ilma tuimestuseta. Neid peetakse väikesel alal, kus nad ei saa vahel tiibugi sirutada. Poisstibud tehakse smuutiks. Vaja on ainult neid, kes toodavad uusi mune. Muna on ju teadupärast kana ovulatsioon.
   Seda kõike tehakse ikka selleks, et masstootmine oleks mugav, et kui need loomad on kõik koos, siis nad üksteisele v endale viga ei teeks.
   Tõendeid on palju. Kõige ülevaatlikum on film Earthlings. See on mul “vaata filme” (banaanisaar.ee/filmid) lingi all, keri seal veidi allapoole, siis leiad. Ka Eesti seafarmides tehakse samamoodi. Loomakaitse Selts avalikustas eelmine aasta videolõigus Eesti seavabrikute siseolukorrast. Vt http://www.seavabrikud.ee.
   Rääkimata saastast, millega loomi toidetakse, mida neile sisse süstitakse, kuidas ravitakse, mismoodi nende laipu töödeldakse ja inimesele söödavaks tehakse, kuidas neid peetakse…

 2. Avatar

  Tänud vastuse eest. Sain ekslikult aru, et pead silmas vägistamist selle sõna otseses mõttes aga pigem siiski mitte.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga