Tänase toortoiduliikumise üks alustala Douglas Graham on eluaegne atleet, kes olnud toortoidul 1978. aastat saati. See teeb siis 35 aastat!

Graham on kirjutanud mitmeid raamatuid, populaarseimad neist on “80/10/10 dieet” ning “Toitumine ja sportlik sooritus”, tal on ka veebileht foodnsport.com.

Intervjuu veebist Fruit Powered.
Dr. Graham, sa oled olnud 80/10/10/ dieedil dekaade. Kui vana sa oled ja kuidas sa tunned end võrreldes oma eakaaslastega? Palun kirjelda vananemisprotsessi, mis sa kogenud oled.
Hetkel olen 60-aastane ja ma tunnen end suurepäraselt! Ma ei tea, kuidas teised minuvanused ennast tunnevad, aga mina tunnen ennast väga hästi. Kui ma sporti teen, siis tavaliselt olen ma grupi kõige vanem osaleja. Võib olla see ütleb midagi.

Need, kellele väherasvane puuviljadel põhinev dieet uus on tahaks kindlasti teada, mida sa tavalisel suvisel päeval sööd?
Naudin lihtsalt söömist, aga ma naudin ka ilusa toidu tegemist. Minu jaoks on suvi veerikaste puuviljade söömiseks.
Esimesena söön tavaliselt banaane. Mulle tõesti meeldivad banaanid, ma ei väsi neist. Teine söögikord algab puuviljadega, tavaliselt mangodega, millele järgneb salat, kus on kurk ja tomat ning vahel ka veidi avokaadot või tahinit.

Milliseid puuvilju, rohelisi ja rasvu sa aastaringselt sööd?
Terve aasta läbi söön palju erinevaid puuvilju. Paaril korral olen isegi nimekirja teinud, lihtsalt, et näha. Tüüpilisel aastal söön ma umbes 200 erinevat puuvilja, 50 erinevat juurvilja ja vähemalt 20 või rohkem erinevat pähklit, seemet ja rasvast puuvilja. Aasta aastasse püüan oma toitu rohkem ise kasvatada.

Milline on sinu süsivesikute/valkude/rasva suhe aasta jooksul ja kas see on viimastel aastatel muutunud?
Ma jälgin 80/10/10 toitumist. Süsivesikud on pea alati 80 juures, valke ja rasva ühekohaliste numbrite juures.
J
Mis trenni sa tavalise kuu jooksul teed?
Naudin liikumist, sörgin peaaegu iga päev. Regulaarselt kasutan ka jalgratast, seda tegelikult mitte ainult trenniks, vaid rohkemaks. Ujumine on mulle puhas rõõm, nagu ka kõndimine.
Enamasti treenin omaette, nii et ma teen reeglina pigem vabaharjutusi. Hiljuti alustasin tugevustreeningutega ja naudin väljakutseid, mida see pakub. Kui teen päevas tunni fitness treeningut, siis ma tunnen, et olen kandnud hoolt oma põhivajaduse eest, kuigi veel rohkem tegemine on alati maiuspalaks.
J
Mitu tundi päevas läheb sul magamisele ja töötamisele?
Magan kuus umbes 250 tundi. Ja töötan 80 tundi nädalas. Nagu igaüks ju?
J
On sul plaanis 80/10/10 raamatule ka järg kirjutada?
Töötan praegu oma järgmise raamatu kallal, jah, mul on plaanis ka mitu järgmist pärast seda.

L
80/10/10 RAAMATUST

80-10-10-storeToortoidu foorumites ja sotsiaalvõrgustikes kurdetakse tihtipeale, et võib-olla süüakse liiga vähe rohelist. Millised need tunnused võiks olla, kui inimesel oleks vaja rohkem rohelist süüa?
Kaalutõus, energia langus, lihaste nõrkus, soolaste toitude isu – igaüks neist märkidest võiks viidata, et süüakse liiga vähe rohelist.

Soovitad raamatus, et 2-6% kogukaloritest tuleks rohelisest nagu rohelised salatid ja seller, saaksid sa selgitada, mismoodi sa selle järelduseni jõudsid?
Rohelisest ei saa kuigi palju kaloreid. Ma ise ei saa süüa vähem kui 2% ja olen leidnud, et kui inimesed söövad iga päev rohkem kui 6% kaloritest rohelisest, siis nad hakkavad sööma vähem kaloreid ja selle tulemusel hakkavad sööma rohkem rasvaseid toite.

Mõni valib 90/5/5 – veel väherasvasem versioon 80/10/10 toitumisest. Mis mõtted sul selles osas on, kui inimene üldse ei söö või sööb vahe avokaadosid, pähkleid, seemneid?
90/5/5 on täiesti 80/10/10 toitumise piirides, kuna soovitus on püsida üle 80 süsivesikute osas ja alla 10 valkude ja rasvade osas.
Mitmed inimesed, kes ütlevad, et nad söövad 80/10/10 piirides on tihtipeale väga lühikese kogemusega, pikapeale on loomulik, et toitumine varieerub.

Mida sa soovitad 811 (ehk 80/10/10) järgijatele omega-3 ja omega-6 tasakaalustamiseks ja mida sa soovitad neile kaltsiumi-magneesiumi-fosfori tasakaalustamiseks? Kas on veel midagi, millel 811 järgijad peaks silma peal hoidma?
Ma ei arva, et peaks nende toitainete tasakaalu pärast üle mõtlema. 80/10/10 tähendab täistoidude söömist vastavate soovituste kohaselt. See pole juhend teatud vitamiinide, mineraalide, antioksüdantide jm söömiseks. (Kui inimene sööb loomulikku täistoitu, siis polegi probleemi)

80/10/10 toitumine ei arvesta võimalike puudujääkidena kroomi või vitamiini K2, samas on mitmed toortoitujad viidanud sellele kui murekohale, soovitades lisandeid. Mis mõtted sul ses osas on ja milliste toitainete osas peaks nii 811 algajad kui edasijõudnud tähelepanelikud olema?
Vaata üles. Kui esineb puudujääke, siis muidugi peab nendega tegelema ja põhjuse eemaldama. Kui lühiajaline lisandi kasutamine on vajalik, siis minugi poolest võtke lisaks. Kuid peab arvestama, et puudujääkide mõistega mängimine on tihtipeale turundustrikk, mis paneb inimesed rohkem teatud tooteid ja teenuseid ostma. Hoiame meeles, et puudujäägi idee oli probleemiks minevikus ja et tänapäeval on pea iga toiduga seotud probleemi põhjuseks pigem toitaineline ülejääk.

Mõned toortoidulised söövad nii majanduslikel kui maitsest tulenevatel põhjustel peamiselt banaane, apelsine ja datleid. Saaksid sa rääkida, kui palju on liig ja mida süüa, et toit liiga ühekülgne poleks?
Inimesed saavad suurepäraselt hakkama väga lihtsa toitumisega. Ma ei soovita elada ainult ühel toidul nagu näiteks apelsinid, kuid mõned puuviljad ja juurviljad on täiesti piisav. Jälle, enamus inimesi, keda kohanud olen ja kes ütlevad, et nad on väga piiratud dieedil, on seda olnud väga lühikest aega, mitte dekaade.

Kus kohas on väherasvane puuviljadel põhineva toitumise liikumine võrreldes rasvarikka toorvegan toitumisega, eriti arvestades, et Woodstock´i puuviljafestival on kasvanud?
Kõik indikaatorid näitavad, et toortoidu liikumine on jõudnud seisakusse, samal ajal kui 80/10/10 elab läbi rekord kasvu. Usun, see volüüm iseenesest näitab, et inimesed saavad 811 toitumiselt tulemused, mida nad ootavad. Tüüpiline “rasv ja rohi, lisand ja stimuleerimine” lähenemine viib lõpuks ikka pettumuse ja läbikukkumiseni.

graham3KÜSIMUSED LUGEJATELT

Mis puuvilju sa Inglismaal sööd?
Inglismaa on maailmas esimesel kohal erinevate toitude importimise poolest. On väga vähe, mida ma sealt ei leia.

Millal ja millist tahket toitu võiks pakkuda lapsele, kes on end rinnapiimast võõrutanud? Ja veel, kui keha ei talu banaane, mis oleks parimad alternatiivid?
Väga vähe on neid, kes banaane ei talu. Aga kui nii on, siis sobib iga teine puuvili sama hästi.
Pärast emapiima peaks puuvili olema laps esimene toit. Paljud lapsed armastavad pehme nahaga puuvilju nagu marjad, ent neile võib anda muretult enamikke puuvilju. Mõnedele lastele ei sobi tsitrused. Ja kui lapsele juba tahket toitu pakkuda, siis peab vaatama, et ta sellega hakkama saaks. Ses osas tuleb vaadata lapse vanust. Näiteks, kui lapsele antakse kätte toit enne kui ta mõistab närimise konseptsiooni, siis ta võib alla neelata väga suuri tükke või lämbuda.
J
Täiskasvanud on 80/10/10 ja lapsed on umbes 50/40/30 – aga rasedad naised? Kas nad peaks ka olema 80/10/10 või sööma rohkem rasva või valku? Ja kui palju rohkem peaks rasedad kaloreid tarbima?
Ema rinnapiim on umbes 51/6/43. Täiskasvanutele sobivad 80/10/10 soovitused ja nad saavad kaloreid süüa rohkem või vähem kuidas vaja oma. Rasedatele naistele on soovitus süüa rohkem kuskil 100 kalorit päevas iga raseduskuu kohta. Teisisõnu, kui naine on 8 kuu rase, siis ta sööb päevas 800 kalorit lisaks, võrreldes sellega, mis ta tavaliselt sööks.
L
Mul on mitmeid toidutalumatusi ka puuviljade ja rohelise suhtes, näiteks ei talu ma sellerit, lehtkapsast, mangosid, datleid ja paljusid teisi (tulemused pärinevad ALCAT veretestist). Mul on paistetused, veepeetus, väsimus ja vahel ka peavalud. Miks see nii on ja kas ma saan teha ka midagi muud kui neid toite vältida? Veel, mida sa arvad veregrupi järgi toitumisest?
Ma ei saa anda diagnoosi või ravi inimesele, keda ma pole kunagi kohanud ja kelle kohta mul puuduvad varasemad andmed. Ma ei hakka siin kellegi tervise kohta nii midagi arvama. Mu tavaline soovitus on parandada oma tervist igas aspektis, tüüpiliselt enamik toidutalumatuseid kaovad, kui üleüldine tervis paraneb. ALCAT testid võivad olla kahtlust äratavad. Lehmadel on mitmeid erinevaid veregruppe, aga ikkagi söövad kõik lehmad rohtu. Inimesed on loodud sööma puuvilju, juurvilju, pähkleid ja seemneid.

L
Millised on su soovitused põlve artriidi puhul?
Paastumine on kahtlemata parim tee artriidi probleemide vähendamiseks, ent tihtipeale paranevad sellised probleemid ka lihtsalt 811 toitumisega.

Ma tahaks teada rohkem polutsüstiliste munasarjade sündroomi kohta ja kuidas seda ravida.
Paastumine on kahtlemata parim viis lahedamaks polutsüstiliste munasarjadega seonduvaid probleeme. Tihtipeale on sellised probleemid paranenud ka lihtsalt 811 toitumisega. Kui 811 ei aita, on lahenduseks paastumine.

Mida sa soovitad, kui 30 päeva paastumist ei parandanud parasiitidega seonduvat olukorda?
On mitmeid erinevaid parasiite, nt maksalutikad, mis ei pruugi paastumisele vastata. Kuna ma ei tea, mis parasiitidest jutt on, ei saa ka soovitada.

Kas sa peaksid kuivpaastu parimaks võimalikuks paastuks, kui seda teha spetsiifilistel tingimuste kontrollitud keskkonas?
Soovitan kuivpaastu igal võimalikul juhul vältida. Juhul, kui seda peab tegema, siis ainult lühikest aega, alla 36 tunni, ja pigem alati religioossetel või vaimsetel põhjustel.

Kas sa koliksid jäädavalt troopikasse ja kui jah, siis kuhu?
Olenevalt poliitilisest kliimast on pea iga troopiline maa mulle sobiv. Naudin sooja ja olen elanud troopikas nii lausmaal kui mägises piirkonnas. Mõlemad meeldisid mulle väga.