Teadlased avastasid kogemata, et vulkaan saab aidata toota energiat 30% rohkem kui senised taastuvenergia allikad.

Maa sees asuvad looduslikud tuumareaktorid, tootes kuumust radioaktiivsete elementide nagu uraanium ja tooriumi lagundamisest. Aastaid on uuritud, kuidas seda kuumust vulkaani seest kätte saada ja efektiivselt edasi kanda. Kui praegused geotermilised kaevud asendatakse uue tehnoloogiaga, saaks vulkaanidest 30% rohkem energiat kui senistest taastuvenergia allikatest.

geotermilise energia tootmise jaam
geotermilise energia tootmise jaam

Magmast energia saamine avastati kogemata.
1985. aastal puurisid Islandi töölised geotermilise kaevu jaoks auku, kui sattusid kogemata tugeva kontrollimatu kõrgrõhu all oleva auru peale. Teadlaste arvates paiknes maa all suure surve all olev vee reservuaar. Sellises kriitilises olukorras olev vesi hoiab endas meeletus koguses energiat. Kui vesi kuumeneb üle 374 kraadi, viskub see aurustununa maa seest välja.

2009. aastal puuriti jälle Islandil ja seekord leiti 900kraadine magma. Teadlased mõtlesid, et selline magma võiks vabalt vee kriitilise piirini viia. Töölistele anti ülesandeks puurida magma lähedal asuvate veereservuaaride kohal ja nii viidi läbi mitmeid eksperimente.

2011. aastal valmis geotermiline kaev, mis asus magma kohal ja kus temperatuur ei ületanud 900 kraadi. Dokumenteeriti, et see kaev tootis kõigest 500 kraadi juures 35 MV energiat (tavaliselt toodab geotermiline kaev 5-10 MW energiat). Esimest korda näitasid teadlased, et magma läheduses asuva geotermilise kaevuga saab edukaltenergiat toota. Nüüd töötatakse välja vahendeid sellistes ekstreemsetes oludes töötamiseks. Probleemiks on ka asukoht, kuna magmal põhinevad kaevud nõuavad aktiivseid vulkaane. Samuti on keeruline leida nii magmat kui selle lähedal asuvaid vee reservuaare.

Island ja Jaapan hakkasid vulkaanienergia osas koostööd tegema, Jaapanil on tehnika ja Islandil teadmised. Lähemalt proovib põnevat ideed ka Uus-Meremaa.

Allikas:
Sciencemag.org