Kui sa oled hästi ette valmistatud, on taimetoitlasena väga lihtne reisida. Minu jaoks on see kujunenud palju lihtsamaks, odavamaks ja mugavamaks kui reisimine tavatoidulisena.

Siin seitse soovitust, mis teevad reisimise palju lihtsamaks.

1. Kust saab taimetoitu? Kaardista toidukorrad.
Esimesena on sul vaja välja mõelda menüü raamistik. Mitu päeva sa reisil oled? Kui palju sa soovid väljas süüa ja millised toidukorrad võiksid olla kodused? Kui palju saad toitu kaasa võtta? Kui reisite autoga, kas sul on külmakarp? Kui peatute hotellis, kas seal on kööginurk?

Järgmisena uuri, kas sinu reisi sihtkohas asub taimetoidu söögikohti, tervisepoode ja kas seal võiks turg olla. Söögikohtade leidmiseks on suurepärane koht happycow.net, ent sealne info võib olla aegunud, seega on mõistlik vaadata ka söögikoha kodulehte või neile kirjutada. Etnilised restoranid pakuvad pea alati maitsvaid taimseid variante. Palu toite, kus pole loomset ja mis poleks õliga üle kallatud.

Toidupoed saad kõige paremini teada kohapeal, küsi julgelt kohalikelt nii supermarketite kui turgude kohta.

See kõik on oluline, sest kui sul on isu täis ja sa saad oma toidust piisavalt energiat, teed sa vähem kehvasid toiduvalikud.

2. Maailma lihtsaim söök – puuviljad!
Autoga reisides on suurepärane võimalus pagasiruum toitu täis pakkida. Ja toidu all pean ma silmas enamuses puuvilju! Kiudainerikas toit, nagu puuviljad, aitab kõhul kiiremini täis saada ja tagab pikema rahulolutunde.

Käisime näiteks eelmisel suvel perega Soomes telkimas, võtsime kastiga kaasa banaane, meloneid, mangosid, õunu, virsikuid, avokaadosid, tomateid, kurke. Juurviljadest porgandid, brokolid, sellerid, hapendatud kurgid, paprikad. Maitsetaimi ja rohelist nagu salat, till, petersell. Samas, kui käisime Rhodosel, siis nii palju kaasa pakkida ei saanud, seal otsisime üles kohalikud supermarketid ja turu. Kus iganes sa viibid, puuviljad on tavaliselt alati poes saadaval.
Kui ostad suurema hulga puuvilju reisile kaasa, siis arvesta, et üks osa näiteks banaanidest, oleks küpsemad, sest sa tahad neid ju peatselt süüa. Ja teine osa oleks tooremad, et need valmiks just sobivaks ajaks (kollased banaanid saavad paari päevaga küpseks, rohelised kuni nädalaga).

3. Tee snäkid kodus valmis
Snäkid on väga olulised, sest need aitavad sul püsida selge peaga ka siis, kui kõht on tühi. Kuigi puuviljad on ideaalsed snäkid, võib juhtuda, et sul tuleb hoopis soolasema toidu isu. Sellepärast on hea teha nii soolaseid kui magusaid snäkke. Tervele meie perele meeldivad väga tatra-kartuli krõpsud küüslauguga, ka kaera-India pähkli küpsised marjadega on suurepärane vahepala. Teen tavaliselt suurema kotitäie valmis ja jagan selle siis iga päeva peale. Väiksem osa krõpse ja küpsiseid on mul reisides alati kotis (koos puuviljadega), need võtavad vähe ruumi, ent annavad kiirelt energiat ja maitset. Üllatavalt meeldivaks vahepalaks võivad olla külmutatud marjad, näiteks kirsid, vaarikad, kultuurmustikad – ja neid leiab igast suuremast poest. Lase veidi sulada ja valmis!

4. Pähklid purki
Pähklid on lihtne võimalus kiirelt kaloreid saada. Aga nendega peab piiri pidama (väike peotäis päevas on okei), sest need on väga rasvarohked, muudavad ainevahetuse aeglasemaks ning liigses koguses segavad kehale olulisi protsesse. Pähkleid süüakse tavapäraselt kuivalt ja otse pakist. Mina soovitan süüa leotatuna. Pähklid on seemned, leotatuna algab neis idanemisprotsess, mis muudab paljud ained meile paremini kättesaadavaks, ühtlasi vähenevad need ained, mis pähklit kui seemet kaitsevad ja kõhus selle seedimist segavad. Lase pähklil vähemalt tund aega vees liguneda, need muutuvad palju meeldivamaks süüa. Olen pannud pähklid kaasa väikse klaaspurgiga, enne söömist lisan purki vee ning lasen neil seista. Teine variant on teha imehead vürtsikad maitsestatud pähklid!

5. Kuivained ja teraviljatooted lisavad turvatunnet
Kui sa tead, et sul on puuviljad, snäkid, juurviljad, siis võta kaasa ka mõned kuivained – kogu selle tavaari peale sa nälga küll ei tunne! Kui sa tatrakrõpsusid ei soovi valmistada, võta kaasa või osta koha pealt maisi-riisi vahvleid ning pane peale avokaadot ja tomatit. Avokaado on maailma lihtsaim määre ju! Lisa vett ja ürte ning saad avokaadost kreemja kastme. Ka on üsna lihtne võtta reisile kaasa hummust ning süüa seda aedviljadega nagu kurk, paprikas, seller, porgand, brokkoli jne.

6. Kuidas teraviljad ise pudruks saavad
Kohapeal saab kuumutamata valmistada ka kaerahelbe putru, tatart, kinoad. Lihtsalt võtad kaasa suurema kaanega klaaspurgi, paned teravilja sinna sisse, loputad läbi ja lased leiges vees seista. Õhtul paned näiteks kaerahelbed rosinate ja marjadega seisma ning hommikuks on puder valmis. Chia seemned mandlipiima ja marjadega valmivad kõigest paarikümne minutiga.

7. Smuutid!
Reisimise päeval on eriti lihtne teha klaaspudelisse kaasa toitvaid smuutisid! Muidugi, lennukiga reisides toimib see ainult lennujaamani. Näiteks metsamarjad, spinat või rooma kapsas, banaanid, datlid. Klaaspudeli saad ka süütundeta pärast ära visata. Kõht on kerge ja pea püsib selge.

Näidismenüü:

Hommikusöök: puuviljad (melon, mango, banaan, apelsin) ja kaeraküpsised. Või leotatud puder marjadega. Chia seemned mandlipiima ja marjadega valmivad kõigest paarikümne minutiga.

Lõuna: hummus aedviljadega (seller, hapendatud kurk, porgand, paprikas, brokkoli) või salat avokaado, tomati ja muu meelepärasega.

Õhtusöök: madalal kuumusel tehtud taimne pitsa (põhi herne-riisi-maisijahuga, peale tomatipasta sibul, paprika, tomat, suvikõrvits, seened, maitsepärm, ürdid).

Hoia alati puuviljad ja snäkid käepärast.

TARTRA-KARTULI KRÕPSUD KÜÜSLAUGUGA (2+ plaaditäit)

300 g kartuleid
265 g toortatrajahu
38 g jahvatatud linaseemneid veega püreeks + linaseemneid peale panemiseks
7-10 g maitsepärmi helbeid (toimib ilma ka)
1 keskmine sibul
2 küüslauguküünt
Lemmikürdisegu või kartulimaitseainet ürtidega
Meresoola

1. Pese (vajadusel koori) kartulid ja pane need aurutama/keema.
2. Jahvata linaseemned ja sega vähese veega, kuni tekib jogurtipaksune mass.
3. Pane kartulid blenderisse, lisa sibulalõigud, pressitud küüslauk, linaseemnepüree, umbes 250 ml kartulikeedu vett ning püreesta.
5. Tõsta saadud segu kaussi, lisa tatrajahu, maitsepärmi helbed ja ürdid ning sega hästi läbi.
6. Kanna pool tainast õhukese kihina ahjuplaadile. Siis raputa peale linaseemneid ja suru märja käega kergelt sisse. Pane ahju, mis pole üle 80-100 kraadi.
7. Kui tainas hakkab ahjus juba pealt kõvenema, lõika pitsalõikuri või noaga murdekohtadele jooned sisse. Võta krõpsud välja siis, kui need on pealt just kõvaks kuivanud, aga mitte nii palju, et jäävad küpsetuspaberile kinni. Krõpsud kuivavad õhu käes edasi. Säilita paberkotis või klaaspurgis.

KAERA-INDIA PÄHKLI KÜPSISED JÕHVIKATEGA, 55 tk

250 g kaks tundi leotatud India pähkleid
250 g kaerahelbeid
150 g kaera- või tatrajahu
3 riivitud õuna
Jõhvikaid
Kaneeli
30 pehmeks leotatud datlit või muud magustajat või segu mõlemast

1. Vala pähklite leotusvesi ära, loputa üle ja vala blenderisse, lisa 250 ml vett, mikserda kreemjaks ning vala kaussi.
2. Lisa ülejäänud koostisosad, sega kokku. Kui eelistad magustada datlitega, siis leota kivideta datleid tund aega (kui on kõvad datlid, siis kauem), lisades vett nii palju, et datlid oleks katud ja blenderda siis koos leotusveega ühtlaseks massiks.
3. Sega kõik kokku, laota ahjuplaadile ja küpseta 80-100 kraadi juures.

VÜRTSIKAD INDIA PÄHKLID

400 g kergelt leotatud India pähkleid
Kuivatatud basiilikut ja pitsamaitseainet (minu lemmikud on Süvahavva talu maitseainesegud)
Meresoola, vedelat mett, tšillipulbrit

1. Pane pähklid kaussi ja sorista neile peale u 1 spl vedelat mett. Sega läbi. (Mesi on retseptis selleks, et maitseained pähklite külge kleepuks.)
2. Pane veidi soola ja raputa peale maitsetaimi ning sega läbi.
3. Viimasena lisa tšilli – pane väike näpuotsatäis, sega läbi ja maitse. Ideaalis saavad sool, tšilli, magus mesi ja vürtsid omavahel nii hästi läbi, et suus on pidu, mitte plahvatus. Lastele sobib paremini tšillita.

Pähklid seisavad purgis nädala ka soojas kliimas.