ETV saade toob meieni Eesti loomakasvatuse argipäeva. Pullide seemnepank, lehmade ketis keisrilõige, vasikate geneetiline aretamine… Kes varem ei teadnud, siis enam ei saa öelda, et Eestis nii ei tehta.

Teaduspalaviku saate raames on Laborist Välja seriaalid. Esimeses osas uuris Helen Sürje, mismoodi elab üks popimaid põllumajandusloomi – lehm.

Vaatasin ja võigas oli. Mitte niivõrd kaadrite pärast, sest polnud hullu midagi. Pigem oli võigas suund, kuhu selle kõigega liigutakse.

Helen Sürje on minu jaoks üsna sümpaatne saatejuht, meeldivalt intervjueerib, kuid tema entusiasm lehma keisrilõike osas on suunatud otse sündivale vasikale. Ent kas see on okei sündimise viis, on see okei sünnitamise viis? Ketis, tuimestatud, veterinaaride käed kõhust beebit välja tõmbamas. Beebi jääb üksi heinale, esimene kontakt on võõra inimese, mitte oma emaga. Lakub inimese kätt, võib olla otsib ema udarat. Kurb hakkas.

ETVs on Laborst Värlja kohta selline tutvustus:
„Laborist väljas“ murrab müüti, et teadlased on valgete kitlitega kuskil steriilses ruumis ja uurivad midagi mikroskoobiga. Saatejuhid Helen Sürje ja Roald Johannson võtavad kordamööda endale ülesandeks otsida teadust keskkondadest, mis esmapilgul teadusega kuidagi seotud ei ole. Esimeses saates on selleks lehmafarm.

VAATA LEHMAFARMI SAADET SIIN

Allikas:
ETV2