Nõudlus ja huvi taimse toidu järele aina kasvab ning Tallinna 32. Keskkoolis otsustati õpilastele luua märtsikuust taimetoidu söömise võimalus.

“See korraldamine oli tegelikult üllatavalt lihtne,” ütleb Tallinna 32. Keskkooli direktor Maarja Merigan.

“Meil mõned õpetajad leidsid, et võib-olla koolis ei peaks siiski taimetoitu pakkuma, aga me ütlesime, et loome lihtsalt võimaluse, kui lapsevanem taimetoidu eest maksab, siis see juba ongi ka nõusolek,” selgitab direktor. Senini on koolipere taimse toidu üllatavalt hästi vastu võtnud.
“Meil on kokad ise väga vaimustunud uuest menüüst, kui neil on valmis, siis nad ikka toovad meile ka maitsta. Enamus neist juba ongi taimetoidu peale ise ka üle minemas,” räägib direktor.

Algatus tuli kahelt abituriendilt Liisbethilt ja Anumailt, kes ideega kooli direktori Maarja Merigani jutule läksid. Direktor nägi mõttel sisu ja aitas noortel seda teostada. Koos istuti maha kooli toitlustajaga, et võimalusi arutada.
“Meie toitlustaja on Koolitoitlustuse OÜ ja selle juht Tiit Rehepapp ütles, et eks ühiskond selles suunas liigub ning nad juba ootasid, millal nemad sellega kokku puutuvad,” mäletab direktor. Menüü pani kokku toitlustaja koostöös idee algatanud abiturientidega.

Kuigi taimetoidumenüü on koolis olnud kõigest kaks nädalat, kasvab soovijate arv kiirelt. Alustati 29 taimetoiduhuvilisega, tänaseks on neid juba üle 40ne.
WP_20160316_12_41_57_Pro
Üks idee algataja, Liisbeth, on vegan ja tunnistab, et alguses ta pelgas, et kas siis ikka vegan-toitu ka saab: “Ma polnud ainus, kes oli kahe vahel, et kas ma ikka saan söönuks. Kuid senini pole mingit probleemi olnud. Püreesupid tehakse loomse kooreta, kastmeid vahel ma pole võtnud, aga siis pakutakse midagi muud asemele, nii et alati olen ikka söönuks saanud.”

Tavaline koolilõuna makasab 1,34 € ja taimetoiduversioon 1,60 €, mõlemast tasub riik 0,80 €.

Taimetoiduga puutuvad vaikselt kokku ka teised koolid. Kuuldavasti on selline valik ka mitmes Tartu koolis, Tallinnas on taimetoitlastega kokku puutunud ka Gustav Adolfi Gümnaasium ning Jakob Westholmi Gümnaasiumi puhvetis on igapäevaselt valikus üks taimetoit. Kuigi põhi- ja keskkoolis on selline suund juba tavalisemaks muutumas, siis algkooli see veel jõudnud pole.
“Ei, taimetoitlasi me küll siin näinud pole,” vastab mu küsimusele Jakob Westholmi Gümnaasiumi algkooli õpetaja. Nagu taimetoitlasele oleks see otsa ette kirjutatud! :)
Kuid teistes koolides on sellist asja ette tulnud ka algkoolides. Rocca al Mare on hea näide, ning Waldorfis ja Gaia Koolis süüaksegi suures osas vegetariaan ja vegan toitu.

Tallinna 32. Keskkool on minu kool, lõpetasin selle aastaid tagasi ja I wish, et siis oleks ka olnud taimetoidu võimalus! :) Põhikooli lõpetasin Westholmis ja seepärast tundsin ka nende arengu suhtes huvi. Huvitav mismoodi ma taimetoidule koolis vaadanud oleksin, hmm… :)