Vaimsed haigused on tõusujoones ning seetõttu otsitakse ka lahendusi laiemalt. Aina rohkem on uuringuid, mis kinnitavad toitumise ja mentaalse heaolu seost. Aga mida siis süüa? Et palju kiidetakse juurvilju ja puuvilju, alustasid teadlased just siit.

Uuringud igalt poolt maailmast kinnitavad seost õnnetunde ja puuviljade-juurviljade söömise vahel. Need, kes söövad puuvilju-juurvilju iga päev said uuringus suurema tõenäosusega klassifitseeritud kui “väga õnnelikud”, vihjates tugevale ja positiivsele korrelatsioonile.

Suurim “õnneuuring” korraldati Suurbritannias, kus leiti, et mida rohkem sõid inimesed iga päev puuvilju ja juurvilju, seda rohkem olid nad eluga rahul ja õnnelikud. Inimesed, kes sõid päevas 7-8 portsu olid kõige rohkem rahul ja õnnelikud. Siinkohal on huvitav, et teised faktorid nagu sissetulek, haigused, trennitegemine, suitsetamine, kehakaal ei mõjutanud tulemust.

Aga kuidas mõjutab taimede söömine tervist?

Mitmed puuviljad ja juurviljad sisaldavad rohkelt C-vitamiini, mis on dopamiini (oluline neurotransmitter) tootmise kofaktor. Antioksüdandid aga vähendavad põletikku, mis samuti mõjutab üleüldist õnnetunnet.

Et rohkem teada saada, uuriti kahe nädala jooksul 400 noort, ning tõepoolest, noored, kes sõid rohkem puuvilju ja juurvilju kinnitasid, et keskmiselt kõrgemat heaolutunnet, intensiivsemat uudishimu ja suuremat loomingut. Selline tulemus kinnitab, et puu- ja juurviljade söömine mõjutab rohkemat kui lihtsalt uurishimu, vaid inimese üldist ellusuhtumist ja eluga rahulolu.

Aga mitte nii ruttu…

Selle asemel, et süüa toitu, mis viib hea tujuni, võib-olla viib hea tuju hoopis head toitu sööma? Tuleb välja, et kui inimesel on hea tuju, meeldivad talle rohkem tervislikud toidud nagu õunad, mitte näiteks šokolaadibatoonid. Andes inimesele valida M&Mside ja viinamarjade vahel, valisid heas tujus inimesed viinamarjad – leidsid uurijad. Arvatakse, et positiivne tuju aitab kiusatusele rohkem vastu panna. Sest kellel on vaja lohutavat toitu, kui sa juba tunned end hästi?

Seos selle vahel, mida sa täna sööd ja kuidas sa ennast homme tunned

Järjekordses psühholoogilise tervise uuringus leiti seos igapäevase hea tuju ning puu- ja juurviljade söömise vahel. Kuid seosena selgus, et õige toit mõjutab tuju järgmisel päeval, mitte vastupidi.
Päevadel, kui uurimisalused sõid rohkem puu- ja juurvilju, raporteerisid nad selliseid tundeid nagu rahu, õnn, tavapärasest suurem energiatase. Hea tuju mõjutas positiivselt ka ülejärgmist päeva.

Seega, süües puuvilju-ja juurvilju saab lihtsalt mõjutada oma emotsionaalset heaolu. Kui trenniga saab kiirelt tuju tõsta, siis miks mitte kasutada selleks ka värskeid puu-ja juurvilju?

Palju on vaja siis vilju süüa?

7,2 serveeringut puuvilju ja 8,2 serveeringut juurvilju päevas, et tunda tähelepanuväärseid mõjutusi. 1 serveering on võrdeline u 230g, seega 1,6kg puuvilju ja ja 1,8kg juurvilju.

Allikas ja kõik viited mainitud uuringutele:
NutritionFacts.org