Prestiižikas ajakirjas ilmus arstidele suunatud artikkel taimse toidu tervistavast, toetavast ja ennetavast mõjust.

Möödunud kevadel avaldas tuntud ajakiri Permanente Journal artikli pealkirjaga “Nutritional Update for Physicians” ehk uus toitumisalane teave arstidele. Lugu sai suure vastukaja osaliseks, sellele kirjutasid omapoolse täiendava info ka doktorid Craig ja John McDougall.

Arstidele on soovitus kirjutada välja vähem “ravimeid” ja ravida rohkem taimse terviktoiduga. “Tervislik toitumine saavutatakse parimalt taimse toitumisega,” mis on artiklis defineeritud kui terviklikul taimsel toidul põhinev toitumine, mis ei sisalda liha, piimatooteid, mune ega tühje kaloreid.
“Arstid peaksid kaaluma taimse toitumise soovitamist kõikidele patsientidele, eriti aga neile, kellel on kõrge vererõhk, diabeet, südameveresoonkonna haigused või ülekaal.”

McDougallid täiendasid, et olles ravinud üle 5000 patsiendi väherasvasel taimsel terviktoidul põhineva toitumisega, pole nad 28 aasta jooksul täheldanud mingeid vajakajäämisi valgu, raua, kaltsiumi või asendamatute rasvhapete osas. Nad soovitavad süüa piisava hulga kaloreid terviktoidust ning soovitavad vahel vitamiini B12 ja D lisandit, kui inimene ei ole piisavalt looduses ja päikese käes.

Artikli autorid kinnitavad, et taimne toitumine on toitainetetihe ning seda saab soovitada ka lastele: [highlight]”Taimetoitlased tarbivad rohkem magneesiumit, kaaliumit, rauda, tiamiini, riboflaviini, folaate, vitamiine ja mineraale ning vähem rasva. Taimetoitlastel ei esine tavaliselt valgu, raua või asendamatute rasvhapete puudust. Väherasvane taimne toit alandab diabeedimarkereid kolm korda edukamalt kui Ameerika Diabeediassotsiatsiooni soovitatud toitumiskava. Ka on taimetoitlastel väiksem haigestumine ja suremus kroonilistesse haigustesse.”[/highlight]

Välja tuuakse mitmeid uuringuid, nende hulgas ka dr Ornish´i ja Esselstyn´i pikaajalised põhjapanevad tulemused.

Tänavu talvel arutati USAs toitumisalaste soovituste uuendusi 2015. aastaks ja ka seal tuli taimne toit mitmeid kordi teemaks, üles astusid nii arstid kui organisatsioonid, soovitades ja kinnitades taimse toidu kasulikkust. Vaata linki all.

“Arstid peaksid taimse toidu põhitõdedega kursis olema, et nad saaksid seda edasi õpetada oma patsientidele ja kaastöötajatele.”


Allikad:

Permanente Journal
Doktorite Craig ja John Mcdougall´i vastus
NutritionFacts.org, Dietary Guidelines Committee 2015