See Leedu munafarmi salavideo šokeeris Baltikumi

Leedu loomakaitseorganisatsioon Tušti Narvai avaldas riigi kahes suurimas munafarmis filmitud videomaterjali. Aktivistide sõnul filmiti lühidokumentaal Ausieniskes ja Kausenaikülades asuvates kanafarmides toimunud salajase uurimise käigus. Kaadrites on näha, et munevatel kanadel esineb rebenenud/kitkutud sulgi, parasiite ja isegi surmajuhtumeid. Paljudel kanadel puuduvad suled või esinevad vigastused.

Organisatsiooni pressiesindaja Gabija Enciute sõnul on materjal teine katse tõmmata tarbijate ja tootjate tähelepanu kohutavatele tingimustele linnufarmides. 2015. aastal tegi organisatsioon algust kampaaniaga tarbijate informeerimiseks munatootmise kohta. Sel ajal muna- ja linnufarmides jäädvustatud ebasanitaarsed tingimused pole Enciute sõnul tänaseni muutunud.

97% Leedus toodetud munadest tulevad farmidest, kus kanu peetakse puurides.

“Meile meeldib mõelda, et kõik kanad Leedus jooksevad rõõmsalt vanaema talumurul ringi, kuid tegelikult oleme me üks vähestest Euroopa riikidest, kus nii suur hulk kanu peetakse ikka veel puurides kõige hullemates legaalselt võimalikes tingimustes,” kommenteeris Enciute ja teatas, et peagi peaks ka Leedu enda ‘2’ ja ‘1’ märgistustega (ehk paremate heaolutingimustega) munade toodang tõusma. Kanade heaolu arvesse võtvate välistootjate populaarsus Leedu turul on kasvanud tõusvas joones.

Uurimine võimalike tingimuste rikkumise kohta munafarmides anti üle riiklikule veterinaar- ja toiduametile. 2015. aastal karistasid inspektorid ühte linnufarmidest, mis oli korduvalt sattunud aktivistide huviorbiiti suutmatuse tõttu kanade korjuseid regulatsioonide kohaselt kõrvaldada.

Eestis tegeleb puurikanade heaoluprobleemide teavitustööga MTÜ Nähtamatud Loomad. Organisatsiooni juhataja Kristina Meringu sõnul on ka Eestis toodetavatest munadest 97% puurikanade munad, kelle heaoluga on suured probleemid.

Selle toote eesmärgiks on tarbijale võimalikult soodsaid mune pakkuda, mis saadakse tihti loomade heaolu hinnaga. Seetõttu on ühes puuris mitukümmend kana koos ning tulemuseks on videomaterjalist nähtud heaoluprobleemid.

Lähemalt... Liisa-Indra

Liisa-Indra
Inimene on imeline ja kõikvõimas, loodus vägev ja loomad justkui teiste rahvuste esindajad, sõbrad. Kui mu keha sai vabaks mürgisest toidust, sain aru palju see oli mind tagasi hoidnud ja kurnanud. Oleme terve perega veendumusel, et elus taimetoit on inimese loomulik toit. Kedagi ei pea tapma või piinama, et meie saaks elada. Igaühel on õigus rahus elada. Igaühel. Elame armastuses, tervises, õnnes ja rahulolus ning soovime sama teistele, liigist olenemata.

Vaata seda ka

Tallinnas peetakse neljandat loomaõiguste konverentsi

10. novembril toimub Salme kultuurikeskuses neljas rahvusvaheline loomaõiguste konverents, kus kuuleb ettekandeid nii akadeemilistest uurimustest …

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga