701 Taani mehel tehtud uuring kinnitab, et rohke küllastunud rasvade söömine alandab sperma kvaliteeti.

Küllastunud rasva on enamasti ainult loomses, näiteks loomalihas, linnulihas ja piimatoodetes. Mainitud Taani uuring avaldati 2012. aasta detsembri lõpus Ameerika Kliinilise Toitumise Ajakirjas (Americal Journal of Clinical Nutrition).1 Leiti, et „on seos suurenenud küllastunud rasva ja madalama sperma konsentratsiooni ning üldise seemnerakkude arvu vähenemise vahel“. Autorid spekuleerivad, et muutused võivad olla tingitud sperma membraani kolesterooli konsentratsiooni muutumisest, mis võib mõjutada membraani dünaamilisust ja sperma funktsioneerimist.

Dr McDougall räägib liha söömise taustast: „Traditsiooniliselt on mehed olnud jahtijad, kes tulevad koju tagasi tapetud loomadega, et küla saaks süüa. Tead ju ütlust: „Mehed toovad liha majja.“ Ka teaduslikud uurinud kinnitavad, et liha peetakse kõige mehelikumaks toiduks.2 Tapmine, lõikumine ja loomade söömine seostub võimu, agressiooni, mehisuse, jõu ja kirega – omadused, mida iga mees igatseb – liha söömist on ka ammust ajast seostatud agressiivse käitumise ja vägivaldse loomusega. Mehed ütlevad, et nad vajavad rohkem liha kui naised. Ja üldiselt mehed söövadki naistest rohkem punast liha.“

malereproVaadates aga mehe anatoomiat, siis tõelised mehed peaksid olema hoopis veganid (ei söö üldse loomseid tooteid). Inimisastel on seemnepõied: ühelgi teisel lihasööjal loomal pole need olulised kotikesed reproduktiivanatoomia osad.3 Need seemnepõied (seminal vesicles) on ühendatud eesnäärmega ja asuvad põie all. Seemnepõied koguvad eesnäärme poolt toodetud vedelikku, mis toidab ja transpordib spermat. Ejakulatsioon tekib siis, kui seemnepõied ja eesnääre tühjenevad peenise ureetrasse (urethra). Need seemnepõied on mehe keha funktsioneerimiseks vajalikud organid ning seega võib arvata, et nende põhjal võib ka järeldada mehe olemust. Ehk et kui karnovooridel neid pole, siis vb see ütleb meile midagi, hmm… :)

Taani uuring näitab, et loomaliha, linnuliha ja piimatoodete (küllastunud rasvad) söömine vähendab mehe potentsi (spermatosoidide arvu vähenemine). Ent tavaline Lääne dieet vähendab suguaktiivsust ja mehisust veel mitmel muul moel.2 Lihasööjad võivad jääda impotendiks näiteks arterikahjustuse tõttu, nii et süsteem, mis toidab verega peenist erektsiooni ajal, ei tööta enam korralikult. Erektsioonihäired on rohkem levinud kõrge kolesteroolitasemega ja kõrge LDL ehk „paha kolesterooli“ tasemega meestel – mõlemad tavalised loomse toidu söömisel.

Mehe jaoks on aga suurimaks ohuks rohke keskkonnakemikaalide sisaldus tavalises lihas ja piimatoodetes. Need kemikaalid segavad testosterooni tööd, vähendavad ejakulatsiooni tugevust, alandavad spermatosoidide arvu, lühendavad sperma eluiga, põhjustavad kehva sperma liikuvust, geneetilisi kahjustusi ning vähendavad üleüldiselt viljakust.
Kui need kemikaalid jõuavad poisslast ootava raseda naise kehasse, mõjutavad need loote arengut. Kasvab risk, et beebipoiss sünnib väikese peenise ja munanditega, deformeerunud peenise ja laskumata munanditega.

89% – 99% kemikalidest meie kehas pärinevad toidust ning enamus sellisest toidust, mis on toiduahela tipus: loomaliha, linnuliha, kala ja piimatarbed.

Hea tervis on atraktiivne loomuliku valiku tõttu. Inimese põhilised instinktid tekitavad vajaduse jagada oma geneetilist materjali (muna ja spermat) terve, mitte haige kaaslasega, et järglane tuleks parima geneetilise materjaliga.
Peaks siis ometi olema taipu seda väärtuslikku esivanematelt pärit materjali hoida.

 

Allikas:
Dr McDougall                                                                                                           

1. Jensen TK, Heitmann BL, Jensen MB, Halldorsson TI, Andersson AM, Skakkebæk NE, Joensen UN, Lauritsen MP, Christiansen P, Dalgård C, Lassen TH, Jørgensen N. High dietary intake of saturated fat is associated with reduced semen quality among 701 young Danish men from the general population. Am J Clin Nutr doi: 10.3945/ajcn.112.042432
2. http://www.nealhendrickson.com/mcdougall/030700pumeatinthehumandiet.htm
3. Coffey D. Similarities of prostate and breast cancer: Evolution, diet, and estrogens. Urology 57(4 Suppl 1):31-8, 2001.