Esiti tundub see tegelikult väga lihtne – valida kõik suhkruvaba. Kuid võin kinnitada, et see toob suurepäraselt välja sõltuvused ja harjumused, sest suhkrut on peidetud liiga paljudesse kohtadesse. Samas on see täiesti kindlalt üks rahuldustpakkuvamaid asju, mis sa oma nädalaga teha saad.

Kuigi inimese keha armastab süsivesikuid, pole paljast suhkrust meile mingit kasu. Suhkur on isolaat, tervikust eraldatud ja tavapäraselt ka korralikult töödeldud, nagu näiteks valge suhkur. Suhkrust saame küll kaloreid, kuid kõik muu jääb puudu, seepärast nimetatakse suhkrust saadud kaloreid tühjadeks kaloriteks.

Kui inimene oleks mõeldud sööma ainult kaloreid, poleks vitamiinidel, mineraalidel, ensüümidel ja muul taolisel meile mingit mõju. Ent meie keha ootab toitu kui tervikut. Isoleeritud osa tarvitamine häirib keha tasakaalu. Seevastu saab puuvilja vaadata hoopis teisiti, vähemasti meie keha teeb nii, kasutades puuviljadest saadut efektiivselt ja kompaktselt, sest see on tervik.

Roosuhkru mahla kuivatamise tulemusel saadud suhkur ja muud terviku jahvatamised-kuivatamised on kindlasti sõbralikumad, ent võivad ületarbimisel samuti üldist tasakaalu segada, sest need on kontsentreeritud.

Maailma Terviseorganisatsioon kinnitab, et ohutu on süüa päevas 6 teelusikatäit suhkrut, see on kuni 4 grammi. Veel eelmisel aastal tuli uudiseid, kuidas see organisatsioon võitleb suhkrutööstuse esindajatega, sest tegelikkuses tahtsid nad samuti välja käia ammu teada tõe – rafineeritud shkru kasutamine on ohtlik ning selline suhkur pole inimesele vajalik.

Suhkru oht seisneb ka selles, et meie kehal puuduvad adekvaatsed mehhanismid hoiatamaks aju, et nüüd aitab söömisest. Ajus reageerib suhkrule sõltuvusainetele reageeriv ala. Kokaiini, heroiini ja suhkru tarvitamine näib ajus välja sarnane suhkru mõjuga. See on veidi õudne, eriti kui mõelda, kui palju suhkrut lubatakse lastel süüa.

Mida suhkruvabal nädalal süüa?

See on suurepärane võimalus ise kokata ja süüa oma toitu tervikuna. Ei lisa tärklist, sööd kartulit. Ei kasuta pektiini, vaid õunu ja mustikaid jne. Kõik juurviljad, puuviljad, marjad, seemned, pähklid olgu su eineks just nii nagu nad loodud on.
See tähendab, et sinu toidulaud läheb nüüd hulga värvilisemaks ja terviklikumaks, paraneb seedimine ja soole tervis ning sa sööd enam vitamiine ja mineraale.

Suhkur asenda datlipastaga (datlid+vesi) või steviaga.

Võta vabalt – ole nii suhkruvaba kui saad

Kui tunned, et soovid kuskil suhkrut kasutada, siis pole mõtet sellepärast põdeda. Eesmärk on kehale head teha ning mahategemine ja sisemine sõim sellele kaasa ei aita. Kui kasutad kuskil suhkrut, siis kasutad, see on fine. Võta siis näiteks valge suhkru asemel palmisuhkur kasvõi.

Sa võid endale ka öelda: “Ma olen otsustanud katsetada suhkruvaba nädalat ja teen seda nii nagu oskan ja jaksan. Kui avastan kuskilt söödavast tootest suhkrut, pole sellest midagi. Minu eesmärk on kasvatada heaolu, mitte hirmu.”

Ja nii ongi. Võta täitsa vabalt. :)

Suhkruvabastuse mõjud

Oled sa täiesti suhkruvaba või suhkrut vähendanud, igal juhul on sellel eelised ja mõjud. Juba kolmandal päeval on paranenud hormonaalne tasakaal, mistõttu on sinu emotsioonid tasakaalukamad, uni parem, stressitaluvus kõrgem ja alata saab rasvapõletus (sest insuliini tootmine ka tasakaalustub, loe siinkohal ka toidu kombineerimisest).

Isud kimbutavad sind vähem ja sa oskad näha nende taha. Näiteks tasub näljatunde puhul alati katsetada esimesena joomist, sest nii kummaline kui see ka ei tundu, võib janu ilmutada end vahel ka januna.
Kui on isud, siis arvuta korraks, kas saad kalorid täis. Teine asi on lisada oma päeva kann rohelist smuutit (näiteks paks peotäis spinatit või Rooma salatit, 1 banaan, 1 pirn, vett).

Lisaks vaata, kas su unetsükkel on regulaarne. Kui sul on pingelised päevad ja lähed ka hilja magama, siis see tekitab isusid, eriti soolase ja vürtsika ja magusa ja rasvase järele.

Aga tõmbad ennast joonde, lased isudel lihtalt olla, liigutad ennast sportlikult värskes õhus (kasvõi teed tiiru ümber kvartali) ja lähed normaalsel ajal magama (suurim taastumine on 22-02), siis näed, kuidas paari päevaga isud nagu võluväel taanduvad.

Isude ja suhkru puhul on huvitav, et füüsilised põhjused ja tagajärjed on ainult üks pildi pool. Teine pool on psühholoogiline, emotsionaalne.

Millega söödav seostub? Näiteks pannkoogid võivad seostuda vanaema sooja hoolitsusega. Või mis hetkel sa šokolaadi igatsed? On see siis, kui pole aega endale täit tähelepanu suunata ja tahaks kiirelt midagi head?

Kui sa selle ära märkad ja oled enese vastu armastav, märkad armastust, mis sul elus igapäevaselt nii enda kui teiste poolt osaks saab, siis see aitab ka isusid paremini mõista.

Kasuta võimalust süüa rahus ja täiesti kohal olles. Tunneta toidu maitset ja tekstuuri, hoia süües eemale pingelistest vestlustest ja keskkonnast (sest me kipume ühtlasi “sööma” mõtteid ja emotsioone, ümbritsegu sind kergus ja inspiratsioon).

Kuna suhkruvabastusega toimub kehas mitmeid kasulikke protsesse, reageerib keha (olenevalt keha tüübist) üldiselt paremini ka trennile. Seepärast on kasulik lisada ekstra tulemuste saamiseks juurde näiteks igapäevane kõnd, hommikujooga, hommikuharjutused või miskit muud, mis sulle meelepärane on. Mina liitsin oma hommikuse meditatsiooni juurde näiteks hommikused harjutused põhilistele lihasgruppidele.

7 päeva suhkruvaba nädala lõpuks on sul:

+ Parem tuju, sellest, et otsustasid järjekindlalt oma kehale head teha

+ Tasakaalukamad emotsioonid ja hormoonid

+ Parem uni ja seedimine

+ Tugevam immuunsus

+ Paremas tervises siseorganid

+ Parem rasvaainevahetus ja võimalik kaalulangus

+ Kergem toidusilte lugeda ja teadmine, kus suhkur end peidab

+ Järmine kord lihtsam sama asja teha

+ Hulk uusi ideid, mida toiduks valmistada

 

KOOS ON LIHTSAM, siin on Sukruvaba nädala sündmus Facebookis