Adenoviirus 36 – kanaliha kannab rasvumisviirust
Kanaliha peetakse üldiselt tervislikumaks kui punane liha. Seda peetakse vähem rasvasemaks ja ohutumaks. Kuid kanaliha pole sugugi ohutu, selgitab tuntud taimepõhine arst dr Michael Greger.
Uuringud kanalihas leiduvast viirusest adenoviirus 36 on lähiaastatel ilmunud mitmes meditsiiniajakirja. Ühes 4000 inimesega uuringus seostati kanaliha kaalutõusuga. Teises uuringus haarati neli riiki ja 89 000 inimest. Loomne valk seostati suurema kaalutõusuga ning kanaliha oli sellest kõige hullem, tuues kaasa isegi punasest lihast 40% suurema kaalutõusu.
Miks kanaliha? Tänased kanad on palju rasvasemad tänu geneetilisele manipulatsioonile. Kuid selgus, et kanade seas levib viirus, mis mõjutab ka inimese rasvarakke – adenoviirus 36.
Just adenoviirus oli viirustest esimene, mis seostati inimeste üleliigse rasvumisega. Kuid see pole ainus, neid on veel. Sellised viirused liiguvad kiirelt nii liigi sees kui liikidevaheliselt. Seniste spekulatsioonide kohaselt on loomne adenoviirus muteerunud inimestele sobivaks, muutes nii rasvumistõve ka inimeste seas tavalisemaks.
Hinnanguliselt on adenoviirus 36ga nakatunud 15% ameeriklastest. Et viiruse mõju paremini mõista, jälgiti kümne aasta jooksul 1400 meest ja naist – selgus, et viirusega nakatunud polnud mitte ainult hulga paksemad, vaid dekaadi jooksul kasvas nakatunud inimeste rasvatase märgatavalt kiiremini kui teistel.
Ka hilisemad leiud on kinnitanud seost viiruse ja suurema ülekaalu vahel. Kõik senised uuringud, mis vaadanud laste ülekaalulisust on leidu samuti kinnitanud – suurem nakatunute arv on ülekaaluliste laste seas, viirust kandvad lapsed on teistest keskmiselt 15 kg raskemad.
Ühendriikide Ravimiameti (Centers for Disease Control) sõnul on maailmas üle 6 miljoni ülekaalulise lapse ning 80% neist on 25. aastaselt ülekaalulised täiskasvanud. See on ju jahmatav, see tähendab, et enamus lapsi ei kasva oma polstrist välja. Lisaks, ülekaalulistel inimestel on suurem tõenäosus haigestuda diabeeti, südame-veresoonkonna haigusesse, vähki jne.
Viirus suurendab kehas rasvarakkude arvu, mõjutades rasvarakkude eelrakke. Justnagu adenoviirus 36 kandub edasi horisontaalselt ühelt kanalt teisele ja kanad rasvuvad, kandub see sama viirus ka kanalt inimesele ning inimeselt inimesele. See tekitab küsimuse, mil määral peaks lapseea rasvumist pidama nakkushaiguseks.
Adenoviirus 36 uuritakse aktiivselt ka Euroopas ja siin levib see samamoodi kui üle ookeani.
Allikas:
NutritionFacts.org
Foto Newsweek