Ajakirjas Diabetes Care kirjutatakse, et rasvane toit tõstab tugevalt veresuhkru taset ja halvab seejuures insuliini. Samas süsivesikurikas toit leevendab diabeeti, soodustades insuliini tootmist.

diabetes picture2012. aasta novembris ajakirjas Diabetes Care ilmunud uurimuses1 järeldatakse: „tõsiasi, et söögist saadav rasv suurendab glükoosi taset ja insuliini vajadust rõhutab eriti praeguse süsivesikute piiramisel põhineva lähenemise limitatsioone. Neil, kellel on diabeet, peaksid arvesse võtma, et rasva söömise kontrollimisel on oluline osa glükeemia kontrollimisel.“

Dr McDougall kirjutab oma uudiskirjas: „Enamik inimesi (ka arstid) arvavad, et süsivesikud (suhkur ja tärklis) on diabeedi põhjustajad. Selle tulemusel arvestavad diabeetikud väga täpselt palju nad süsivesikuid söövad. Ameerika Diabeetikute Assotsiatsiooni kohaselt on selline toidukordade planeerimine kasutusel selleks, et veresuhkrut kontrolli all hoida. Kuigi süsivesikutest saadavad kalorid tõesti on olulised ses osas, et pärast toidu söömist veresuhkur tõuseb, ei ole see aga diabeedi põhjustaja ega muuda haigust hullemaks.

Nii 1. kui 2. astme diabeet on üldises mõttes insuliini tootmise häire. Pankreas toodab insuliini pärast igat toidukorda, et aidata suhkur rakku viia. Kui insuliini ei toodeta piisavalt tõuseb veresuhkru tase. See on tingitud vähesest insuliini tootmisest (nagu tavapäraselt 1. astme diabeedi puhul) või siis insuliiniresistentsusest (nagu 2. astme diabeedi puhul).“

McDougall selgitab, et vastupidiselt populaarsele arvamusele, panevad rafineeritud suhkrud keha efektiivsemalt insuliini tootma. Uuriti kerge diabeediga inimesi, kelle dieedis kahekordistati rafineeritud suhkru osakaalu (enne 45% dieedist suhkur, nüüd 85% suhkur), siis paranesid kõik diabeedi näitajad: veresuhkur (fasting blood sugar – sry, ma ei oska neid õigesti tõlkida, lisan inglise keelsed sõnad seepärast juurde), insuliinitase (fasting insulin) ja suukaudne glükoositaluvus (oral glucose tolerance) näitasid, et nende diabeet paranes.2

Uuringu tulemusel järeldati: „Need andmed viitavad, et süsivesikuterikas dieet tõstis insuliini tundlikkust.“ Insuliini tundlikkuse kasv tegi tasa selle, et söödi sisse rohkem süsivesikuid, sest keha sai tekkinud suhkru paigutamisega paremini hakkama kui siis, kui söödi vähem süsivesikuid ja rohkem rasva.

„Nii et diabeetikud peaksid hoopis rasvakaloreid lugema, mitte süsivesikukaloreid arvestama. Pea kõiki 2. astme diabeedihaigeid saab täiesti terveks ravida, tuleb ainult rangelt rasva kogust vähendama. 1. astme diabeetikud aga näevad, et vähendades rasva ja suurendades süsivesikute osakaalu, väheneb nende insuliinivajadus umbes 30%. See lihtne muudatus on abiks kõikidele inimestele tervise täiustamisel,“ kirjutas McDougall.

 

Allikas:
Dr McDougalli uudiskiri
http://www.drmcdougall.com/misc/2012nl/dec/fav5.htm

1) Wolpert HA, Atakov-Castillo A, Smith SA, Steil GM. Dietary Fat Acutely Increases Glucose Concentrations and Insulin Requirements in Patients With Type 1 Diabetes: Implications for carbohydrate-based bolus dose calculation and intensive diabetes management. Diabetes Care. 2012 Nov 27
2) Brunzell JD, Lerner RL, Hazzard WR, Porte D Jr, Bierman EL. Improved glucose tolerance with high carbohydrate feeding in mild diabetes. N Engl J Med. 1971 Mar 11;284(10):521-4.