Taimed aitavad trennist paremini taastuda ja võimendavad sportlikke saavutusi

Tugeva aktiivse trenni tulemusel tekivad kehas vabad radikaalid, mis võivad kahjustada rakke ja DNAd. Kuid antioksüdandirikkad taimed vähendavad rakukahjustusi ning aitavad sportlikke võimeid seejuures suurendada.

Kuigi treening suurendab verevoolu kudedesse (ja seega ka toitainete voolu), siis trenn iseenesest pole alati tervistav, kuid tervistav on sellele järgnev taastumine.
Treening suurendab kehas antioksüdantide aktiivsust. Nii et kuigi ultramaratoni jooksjad saavad vabade radikaalidega vastu DNAd, siis vaata neid nädal aega hiljem. Dr Greger tutvustab uuringut ultramaratonijooksijatega – kuus päeva pärast jooksu pole nende DNA mitte samas olukorras mis enne, vaid see on isegi vähem kahjustatud kui enne.

Nii et treeningust tulnud oksüdatiivne stress on isegi kasulik. Seda saab võrrelda herbitsiidi toimega – väheke herbitsiidi ehk taimemürki võib taimele ses suhtes soodsalt mõjuda, et paneb ta organismina pingutama ja vastu võitlema ning taim tuleb sellest välja tugevamana kui varem.

Elus taimetoit on antioksüdandirohke ja aitab kehal kiiremini ning jõudsamalt taastuda.
On teada, et marjad vähendavad lihastes põletikulisi protsesse (tumedad kirsid, sõstrad), rohelised lehed vähendavad vabade radikaalide põhjustatud DNA kahjustusi, tumedal šokolaadil ja tomatil on sarnane efekt.
Flavonoidid ja fütotoitained puuviljades, juurviljades ja ubades pärsivad ksantiini oksüdaasi, seda peetakse treeningu järgselt peamiseks vabade radikaalide põhjustajaks.
Taimsest toidust pärit süsivesikud aga vähendavad stressihormoonide taset.

Kas antioksüdandirikas taimne toit võib trennist tulenevat taastumist segada?

Dr Greger tutvustab uuringuid, kus leiti, et kuigi sünteetilised lisandid võivad neid protsesse negatiivselt mõjutada, siis näiteks mustsõstrad (kuigi põletikuvastased ja antioksüdandirohked) isegi võimendasid treeningust tulenevat kasu.

Dr Greger selgitab, et sa võid ju võtta tableti, kus on sünteetiline C-vitamiin ja E-vitamiin, ning nii vähendada treeningust tulenevat stressitaset, kuid see blokeerib ka antioksüdantiivse ensüümi aktiivsuse. Samas, taimsest täistoidust saab kogu kasu – see leevendab stressi, ent võimendab sinu keha taastumist.

Uuring naiste seas antioksüdandirikka sidrun-verbena teega (lemon verbena, tumerohelistest lehtedest tee). Selgus, et see kaitses oksüdatiivse stressi suhtes blokeerimata seejuures rakkude võimet kohaneda treeninguga. See ei mõjunud antioksüdantide tootmisele negatiivselt, vastupidi, tee isegi soodustas seda.

See tumeroheliste lehtede tee mitte ainult ei kaitsnud rakke ja DNAd vabade radikaalide kahju eest, vaid võimendas keha taastumist ning sportlikku suutlikkust.

Ma usun sama kehtib ka värske tumerohelistest lehtedest tehtud smuutiga – kogu see kokteil mineraalidest, fütotoitainetest, anitoksüdantidest, vitamiinidest ainult boostib täiega sportlikke saavutusi ja üleüldist tervist.

Allikas:
NutritionFacts

Lähemalt... Liisa-Indra

Liisa-Indra
Inimene on imeline ja kõikvõimas, loodus vägev ja loomad justkui teiste rahvuste esindajad, sõbrad. Kui mu keha sai vabaks mürgisest toidust, sain aru palju see oli mind tagasi hoidnud ja kurnanud. Oleme terve perega veendumusel, et elus taimetoit on inimese loomulik toit. Kedagi ei pea tapma või piinama, et meie saaks elada. Igaühel on õigus rahus elada. Igaühel. Elame armastuses, tervises, õnnes ja rahulolus ning soovime sama teistele, liigist olenemata.

Vaata seda ka

UUS FILM BANAANISAAREL: Vaxxed – vaktsineerimiskahjude ulatuslikust varjamisest

2016. aastal ilmunud film jõudis miljoniteni täiesti omal jõul – nimelt polnud ükski tavameediakanal nõus …

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga