Tundub, et taimetoitlus muutub üha tavalisemaks. Ja mida aeg edasi, seda rohkem. Näha on, et ühendriikide vegan-populatsioon kasvab kiirelt, aga kui kiirelt siis.

USA taimetoidu organisatsioon The Vegetarian Resource Group tellis uuringu, et teada saada, kui tihti söövad ameeriklased taimetoitu ja kui paljud neist on lihata toitlased ja täistaimetoitlased. Uuringu viis läbi Harris Interactive telefoni teel 2011. aastal. Nii et tänaseks on numbrid vast muutunud, ma arvan veganite kasuks :). Selle uuringu interpretatsioone on üle veebi mitmeid. Mõtlesin siis vaadata lähemalt.

Välja hõigatakse võimsalt. Ja numbrid kõik on vahvad. Aga enne, kui hõisata, peaks mõistma, et küsitleti ainult 1010 inimest. See on ju jube vähe, et kanda tulemused üle terve 314 miljonilise populatsiooni. Oleks siis valim kasvõi 100 000… Nii et ma väga tõsiselt seda ei võtaks. Siuke tooniandev tulemus pigem. Pluss, võib olla sattus lihtsalt hea valim ette, taimetoidusõbralikud inimesed.
Aga tore lugemine ikka.

Kirjutatakse nt nii:
“Kui võrrelda varasemaid tulemusi, siis 2009. aastast on veganite osakaal populatsioonist kahekordistunud kõigest kahe aastaga, see teeb siis 2,5% ehk 7,5 miljonit ameeriklast. 5% ehk 16 miljonit on lihata toitlased.
Kui taimetoidu populaarsus kasvab, siis nende numbrite põhjal ennustatakse, et aastaks 2015 on 10% USAst veganid, aastaks 2019 suisa 40% ja aastaks 2021 80%!
33% ehk üle 100 miljoni inimese söövad hea meelega taimetoitu ja tellivad seda restoranidest.”
Ma usun küll, praegust seisu arvestades, et aastaks 2021 on täistaimetoitlus nii Eestis kui maailmas palju tavalisem. Aga kas USAs on selleks ajaks 80% populatsioonist veganid :D. Pigem mitte, ent suur osa kindlasti.

Vaatame siis, mis need 1010 ameeriklast vastasid:
17% teatasid, et alla poole toidukordadest ei söö nad liha, kala, mereande või kana.
16% ei söö ülal nimetatud toite rohekm kui poolte toidukordade juures.
Uuringust järeldus, et 33% küsitletust sõid taimetoitu enamuse söögikordadest.

Vegetarian Resource Group tegi sarnase uuringu ka 2008. aastal. 40% vastasid, et kui nad söövad väljas, siis tellitakse tihti toit, mis ei sisalda liha, kala või kana.
Ilmneb, et 30-40% populatsioonist pakub taimetoit ja täistaimetoit huvi.

Kui palju on taimetoitlasi?
5% uuringus osalejaist ehk u 50 inimest vastasid, et nad söö üldse liha, kala, mereande ja kana. Neist omakorda pool olid täistaimetoitlased ehk ei söö lisaks ka muna ja piima (25 inimest). Võimalik, et see number on tegelikult suurem. Nimelt oli valikvastus, “ma ei söö kunagi…”, seega vb on veganeid tegelt rohkem. Mee kohta ei küsitud.

Metoodika
Uurimus viidi läbi telefoniküsitlusena Harris Interactive´i poolt Ameerika Ühendriikides 30. märtsist kuni 3. aprillini 2011. Osales 1010 18+ vanust inimest üle osariikide.

KUI TIHTI SÖÖVAD AMEERIKLASED LIHATA TOITU (ei söö liha, kala, mereande või kana)?
6% Kord nädalas
4% Üks terve päev nädalas
17% Mitmel korral, aga vähem, kui poolel toidukordadest.
16% Rohkem kui pooled toidukorrad, aga mitte alati
5% Ei söö kunagi liha, kala, mereande või kana
48% Hinnanguliselt nii palju on inimesi, kellele taimetoidud maitsevad.
48% Ütlevad, et nad söövad liha, kala või kana igal toidukorral.

KUNAGI EI SÖÖ LIHA, KALA, MEREANDE VÕI KANA
MALE FEMALE
5% 6% Kord nädalas
2% 5% Üks päev nädalas
13% 20% Mitmed toidukorrad, aga vähem kui poolel korral
15% 17% Rohkem kui pooled toidukorrad
2% 2% Kunagi (aga pole vegan)
3% 2% Kunagi ei söö liha, kala, kana, piima ja mune

EI SÖÖ LIHA, KALA, MEREANDE VÕI KANA ROHKEM KUI POOLTEL SÖÖGIKORDADEL
16% Kõikidest
15% Mehed
17% Naised
17% Kirdes
16% Keskläänes
17% Lõunas
13% Läänes
15% Vabariiklane
15% Demokraat

 

Taimetoitlasteks peetakse neid, kes ei söö liha, kala või kana. Veganid on need, kes ei söö üldse loomset, seega ka piima ja mune (vahel ka mett). The Vegetarian Resource Group on mittetulundusühing, mis harib avalikkust taimetoidu ja vegan toitumise osas. Nad annavad välja ajakirja The Vegetarian Journal ja raamatut Vegans Know How To Party, jagavad kord aastas kahele noorele 5000$ kolledžistipendiumi neile keskkoolilõpetajatele, kes on levitanud aktiivselt taimetoidu ideed. VRG lehelt leiab ka taimetoidu restoranide kokkuvõte: http://www.vrg.org/restaurant/index.php, ja nad peavad taimetoitlastest laste vanemate listi http://groups.yahoo.com/group/vrgparents/

Rohkem infot küsitlusest http://www.vrg.org/nutshell/faq.htm#poll/a>.

Allikad:
The Vegetarian Resource Group blog