Sportlane Korey Constable elas 10 aastat tagasi läbi selle, mida kogevad paljud toortoitlased – kaalulangus. Kuidas ta sellest üle sai ja mismoodi on ta juba 10 aastat toortoidul püsinud?

Alljärgnev on Korey enda jutt nii nagu ta kirjutas. Loo lõpus on tema treeningrutiinist.

Sajandivahetusel kerkis minus küsimus, miks nii paljudel minu ümber tervis üles ütleb. Tahtsin teada, miks haigused tekivad ning asusin otsima vastuseid. Läks 10 aastat informatsiooni sõelumist, et mõista toorveganluse tohutut kasu tervisele.

Nägin kuidas enne ülekaalulised olnud inimesed saavutasin toorveganina saleda keha ning mõtlesin, et huvitav, kas ma kaotan ka selliselt süües kaalu. Sest ma ei tahtnud kaalu kaotada. Vastupidiselt teistele soovisin mina oma kaalu tõsta või vähemalt säilitada oma 180 cm pikkuse ja 75 kg vormi, sest mulle meeldib, kuidas treenitud keha välja näeb.
Päeval, kui astusin kaalule ja nägin, et nõel üle 72 ei lähe, peatasin kogu füüsilise tegevuse välja arvatud mägironimine, sest ma ei tahtnud rohkem kaalu kaotada.

Pärinen perest, kus märgatakse juba 1-kilost kaalulangust. Kui keegi ei söö piisavalt või sööb liiga palju, siis seda märgatakse kohe. Kujutage ette nende õudust, kui ma oleksin kaalunud 65 kilo!
Kuid senini olin siiski tervisliku kaalu raamistikus, minu sportlikud võimed suurenesid, lihased paistsid paremini välja ja ma tundsin end suurepäraselt. Inimesed väljaspool peret ja lähedasi sõpru kommenteerisid kui hea mu keha välja näeb. Mõned isegi küsisid, kas ma olen modell. Kuid see kõik ei lugenud, sest oma pere kohaselt olin liiga kõhna. Mõnes mõttes oli neil õigus, olin ka enda maitse järgi liiga kõhn, kuigi teadsin, et olen tervem kui kunagi varem.

Korey-Constable3

Käisin tihti kohalikus toortoidu kohvikus The Arnold´s Way ja sealsed inimesed teadsid mu muret. Sõin nende gurmeetoite, kuid kaotasin ikka kaalu. Kusjuures, tellisin seal pea iga päev liitriseid smuutisid, millele järgnesid kaks või kolm toitu. Nad kõik arvasid, et näen suurepärane välja, kuid [highlight]soovitasid süüa vähem gurmeetoitu ja rohkem terviktoitu nagu banaanid ja vähemalt 450 grammi rohelist päevas, kui soovin kaalus juurde võtta.[/highlight]
Otsustasin lõpuks seda nõu kuulda võtta ning sõin nädalas kaks kasti banaane ja kõvasti rohelist.

Paar nädalat hiljem jäi mu kaal 72 kilo juurde stabiilseks, füüsiline aktiivsus oli aga sama, mis enne toortoitumist. Tundsin end suurepäraselt ning märkasin, et mu mägironimise võimed paranesid. Olin sel ajal 90% toortoidul, 95% vegan ja 100% vegetaarlane, see tähendab, et sõin aeg-ajalt kaks suurt kausitäit popcorni ja kord kuus suure pitsa, mis tuli välja samasugusena nagu see sisse läks. Tõenäoliselt oli see sellest, et mu keha oli nii toidetud, et polnud vaja raisata aega ja energiat sellise toidu lammutamisele, kuhu pärast töötlemist ja küpsetamist oli väga vähe toitaineid jäänud.

Herschel-Walker-photographed-at-48
Herschel Walker, 48. 2010. aastal ütles ta, et teeb 48aastasena teiste harjutuste seas päevas 750-1500 kätekõverdust ja 2000 istesse tõusu.

Ootasin innukalt, millal saan jälle lihastreeninguga alustada ning otsisin programme, kui mu naaber mainis Herschel Walker´it, erru läinud NFLi mängijat. Otsisin ta üles ja leidsin, et tal on spordis suuri saavutusi ning ta on võistelnud isegi Olümpia mängudel. Mu tähelepanu tõmbas kui superarenenud oli selle võitluskunstide meistri füüsiline vorm. Lisaks, see 185 cm võitleja säilitas oma 100-kilose massi, tehes päevas lihastreeningut ning süües ühe suure taimse toidukorra.

Pidin tema treeningprogrammi proovima ning aja jooksul kujunes mul välja oma rutiin, kus tegin palju kätekõverdusi ja tõmbeid. Selle asemel, et veeta kuni viis päeva nädalas kaks tundi spordisaalis, tegin kolm korda nädalas tunni lihastreeningut ja alakeha harjutusi nende päevade vahepeal.

Alustasin selle rutiiniga 2011. aasta jaanuris, täpselt kuu hiljem, olin võtnud juurde 5 kilo. Ma ei isegi ei suurendanud oma toidukoguseid – kõik jäi täpselt samaks.

See oli minu jaoks murranguline, sest ma polnud kunagi kogenud nii suuri füüsilist saavutusi nii vähese vaevaga nii lühikese aja jooksul. Ja ma ei pidanud endale vägisi sööki sisse suruma nagu kunagi spordisaalirotina olin teinud.

Korey-Constable2

Sel hetkel oli mulle nii selge, et loomsed tooted ja spordilisandid on täiesti mittevajalikud ja kehale pigem kahjulikud.
Kui olin paar nädalat söönud ainult toorvegan toitu, alustas keha detoxiga. Kuigi olen kogu elu olnud füüsiliselt heas vormis, oli mu keha enne toortoidule üleminemist põhimõtteliselt ellujäämis-režiimil. Enamus keha energiast läks selleks, et normaalselt funktsioneerida, mitte et tõeliselt vabalt elada ja õilmitseda nagu praegu (thrive).

Mürgid, mis olin sisse söönud seisid kehas ja vabanesid lõpuks siis, kui muutsin oma toitumist. Sellest ajast olen õppinud kasutama ka õiget toidu kombineerimist, et maksimeerida seedimise efektiivsust ning [highlight]paastun vähemalt 16 tundi ööpäevas, et seedetrakt saaks puhata ja keha tegeleda tervendamisega[/highlight].

[highlight]Olin hämmingus oma keha võimest säilitada ideaalkaal ükskõik kui palju ma sõin. [/highlight]Tundus nagu mu keha oleks kõik ülejäänud lihtsalt välja visanud, kui ma seda just ei kasutanud, sellest ka kaalutõus (rohkem lihastrenni, rohkem sööki). See viis mind järelduseni, et ükskõik kellel on väga raske 100% toorvegan toitumisel kaalus juurde võtta, kui just ei soovi, nt raskustreeninguga.

10 aastat uurisin tervise ja fitnessi teemasid, mitte ainult seepärast, et soovisin elada tervelt ja haigustevaba elu, vaid sellepärast, et võttis aega, kuni ka mu meel avaneks ning märkaks, mis pakutakse.

Justnagu keha, nii oli ka mu meel täis sodi, mis muutis keeruliseks näha seda, mis oli otse minu nina all. Kui õppisin oma meelt tühjendama, sain aru, et vastused anti mulle juba rännaku alguses, kohe, kui olin neid küsinud ja et olin olnud kõik need aastad pime.

Selle asemel, et kiirelt läbi linna sõita ja sihtpunkti jõuda, pidin lihtsalt hoo maha võtma ja vaatama oma kodulinna Lansdale´i Pennsylvanias, niinimetatud maailma toortoidu pealinna, kus asub kohvik Arnold´s Way.

Korey-Constable4Korey treeningust

Tegin 280 kätekõverdust ja tõmmet. Kord nädalas rinnak (kätekõverdused) ja biitseps (lõuatõmbed), kaks päeva hiljem õlad (tõmmete variatsioonid) ja kangitõsted seistes (alt rindadeni, “traps”), siis sellest kaks päeva hiljem selg ja triitseps (kasutasin lauda ja tooli harjutuse tegemiseks). Ja nende päevade vahel tegin kõhulihaseid. Treening kestis 1h. Tegin sette 10-20-30-20-10. Näiteks tegin 10 kätekõverdust, 10 lõuatõmmet, seejärel 20, 30 jne. Tegin seda kolm setti, vahepeal 5minutiline paus.
Ma ei teinud kardiotrenne, sest seda polnud vaja.
[highlight]Mäletan siiani suurt füüsilist muutust, kuidas mu keha riided täitis ning sellest hetkest teadsin, et elus taimne toit on parim. See oli täielik ärkamine, sest nii mu toitumine kui treening olid minimaalsed.[/highlight]
Praegu teen sette 5-10-20-10-5 ja keskendun vormile. Kolm korda nädalas tegelen mägironimisega, sõidan ka rattaga ja lähiajal hakkan rohkem jooksma. Mulle meeldib joosta paljajalu.

Korey-Constable5

Allikas:
Fruit-Powered